Adaçayı Koruma Altına Alındı

adaçayı faydaları şifalı bitkiler ailecesaglik.com

Adaçayı yok olma tehlikesine karşı korunacak.

Adaçayı, toplanması sırasında yapılan yanlışlar yüzünden gittikçe azalma tehlikesine karşı korunacak. Muğla’nın Datça ilçesinde Orman İşletme Şefliği, bir grup gönüllü doğaseverin de desteğiyle örnek bir uygulama başlattı.

Dağlardaki adaçayı bitkisinin kontrolsüz toplanmasını önlemek üzere Datça Çevre ve Turizm Derneği ile Datça Yerel Tarih Derneği üyelerince tüplere dikilen adaçayı çelikleri, önümüzdeki yıl toprakla buluşturulacak.

Adaçayının tarımsal üretimi

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Datça Orman İşletme Şefi Ertan Kılcı, adaçayını korumak için doğaseverlerin talebi doğrultusunda bu projeyi başlattıklarını belirtti. Kılcı, “Dağlardaki adaçaylarının bilinçsiz biçimde toplanmasını önlemek amacıyla yola çıktık. Adaçayı, bölge insanı açısından önemli bir gereksinim; bir biçimde toplanması ve tüketilmesi gerekiyor. Bunun en basit yöntemi de ne yazık ki dağlardan toplamak şeklinde gerçekleşiyor. Ancak, adaçayı toplarken kökü kopartıldığında veya köküne zarar verildiğinde, giderek tükeniyor. Oysa adaçayı çok daha kolay ve zararsız biçimde elde edilebilir. Bunun doğru yöntemini göstermek amacıyla bu projeyi başlattık” dedi.

Dağlardaki adaçayı bitkilerinden fide elde ederek, belli alanlarda tarımsal olarak adaçayı yetiştiriciliği yapılabileceğini belirten Kılcı, küçük dallardan çelikleme yöntemi ile fideler üreterek, bir örnek oluşturacaklarını anlattı. Kılcı, ilk aşamada 500 adaçayı çeliğini tüplere yerleştirdiklerini ve fideleri gelecek yıl ekim zamanında toprakla buluşturacaklarını bildirdi.

Eski çağlardan beri adaçayının yararları biliniyor

Antik çağlarda adaçayı bitkisinin doğal bir böcek ilacı olarak da kullanıldığını belirten Kılcı, “O çağlarda adaçayları toplanıp, tarlalara atılırdı; içeriğindeki maddelerin etkisiyle, zararlı böcekleri tarlalardan uzaklaştırırdı. Bugün de özellikle zeytin ve badem yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz, ağaç diplerinde adaçayı yetiştirerek, zararlı böceklerden ağaçlarını koruyabilirler. Böylece hiçbir tarım ilâcı kullanılmadan, doğal ve organik ürün elde edilebilir” şeklinde konuştu.

Adaçayı bitkisi, yılda üç kez ürün veriyor. Kökleri koparıldığında bu çoğalma önlenmiş oluyor. Tarımsal olarak üretim yapılırsa, yılda üç kez ürün alarak, önemli bir gelir sağlanabilir.

Datça adaçayının yağ oranı daha yüksek

Datça dağlarında yetişen adaçaylarının yapısında, piyasada satılan diğer adaçaylarına oranla, çok daha fazla uçucu yağlar bulunduğunu belirten Kılcı, “Bugün adaçayı bitkisi için henüz bir yok olma sorunu gündemde değil. Ancak bilinçsiz toplama yanlışları sürerse, pek çok başka bitki türü gibi adaçayı da gelecek kuşaklara aktarılamadan yok olur. Böylesine değerli bir bitkinin göz göre göre yok olmasını önlemek zorundayız” dedi.

—————–
Kaynak: Haberler.com


İlgili Aramalar:

adaçayı yararları ve toplanması, adaçayı bitkisi nerelerde bulunur, nesli tükenen bitkiler, sağlık için adaçayının önemi, biyolojik tarım yöntemleri, datça yerel tarih derneği çalışmaları, tarımsal bitki olmayan bitkilerin tarımsal üretilmesi, böceklerden kurtulma yöntemleri, adaçayının faydaları nelerdir, koruma altına alınan bitkiler
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, adaçayı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Adaçayı çok faydalı bir bitki, gerçekten de korunması lâzım. Adaçayının koruma altına alınması kararını beğendim. Keşke adaçayının önemi daha fazla bilinse, herkes günde en az bir bardak adaçayı içmeyi alışkanlık haline getirse… Öyle olursa, birçok hastalıkların daha az görüleceğine inanıyorum. _

Yorumlar kapatıldı.