■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Adaçayı Koruma Altına Alındı

Yazının Tam Başlığı: Adaçayı Koruma Altına Alındı
adaçayı faydaları şifalı bitkiler ailecesaglik.com

Adaçayı yok olma tehlikesine karşı korunacak.

Adaçayı, toplanması sırasında yapılan yanlışlar yüzünden gittikçe azalma tehlikesine karşı korunacak. Muğla’nın Datça ilçesinde Orman İşletme Şefliği, bir grup gönüllü doğaseverin de desteğiyle örnek bir uygulama başlattı.

Dağlardaki adaçayı bitkisinin kontrolsüz toplanmasını önlemek üzere Datça Çevre ve Turizm Derneği ile Datça Yerel Tarih Derneği üyelerince tüplere dikilen adaçayı çelikleri, önümüzdeki yıl toprakla buluşturulacak.

Adaçayının tarımsal üretimi

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Datça Orman İşletme Şefi Ertan Kılcı, adaçayını korumak için doğaseverlerin talebi doğrultusunda bu projeyi başlattıklarını belirtti. Kılcı, “Dağlardaki adaçaylarının bilinçsiz biçimde toplanmasını önlemek amacıyla yola çıktık. Adaçayı, bölge insanı açısından önemli bir gereksinim; bir biçimde toplanması ve tüketilmesi gerekiyor. Bunun en basit yöntemi de ne yazık ki dağlardan toplamak şeklinde gerçekleşiyor. Ancak, adaçayı toplarken kökü kopartıldığında veya köküne zarar verildiğinde, giderek tükeniyor. Oysa adaçayı çok daha kolay ve zararsız biçimde elde edilebilir. Bunun doğru yöntemini göstermek amacıyla bu projeyi başlattık” dedi.

Dağlardaki adaçayı bitkilerinden fide elde ederek, belli alanlarda tarımsal olarak adaçayı yetiştiriciliği yapılabileceğini belirten Kılcı, küçük dallardan çelikleme yöntemi ile fideler üreterek, bir örnek oluşturacaklarını anlattı. Kılcı, ilk aşamada 500 adaçayı çeliğini tüplere yerleştirdiklerini ve fideleri gelecek yıl ekim zamanında toprakla buluşturacaklarını bildirdi.

Eski çağlardan beri adaçayının yararları biliniyor

Antik çağlarda adaçayı bitkisinin doğal bir böcek ilacı olarak da kullanıldığını belirten Kılcı, “O çağlarda adaçayları toplanıp, tarlalara atılırdı; içeriğindeki maddelerin etkisiyle, zararlı böcekleri tarlalardan uzaklaştırırdı. Bugün de özellikle zeytin ve badem yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz, ağaç diplerinde adaçayı yetiştirerek, zararlı böceklerden ağaçlarını koruyabilirler. Böylece hiçbir tarım ilâcı kullanılmadan, doğal ve organik ürün elde edilebilir” şeklinde konuştu.

Adaçayı bitkisi, yılda üç kez ürün veriyor. Kökleri koparıldığında bu çoğalma önlenmiş oluyor. Tarımsal olarak üretim yapılırsa, yılda üç kez ürün alarak, önemli bir gelir sağlanabilir.

Datça adaçayının yağ oranı daha yüksek

Datça dağlarında yetişen adaçaylarının yapısında, piyasada satılan diğer adaçaylarına oranla, çok daha fazla uçucu yağlar bulunduğunu belirten Kılcı, “Bugün adaçayı bitkisi için henüz bir yok olma sorunu gündemde değil. Ancak bilinçsiz toplama yanlışları sürerse, pek çok başka bitki türü gibi adaçayı da gelecek kuşaklara aktarılamadan yok olur. Böylesine değerli bir bitkinin göz göre göre yok olmasını önlemek zorundayız” dedi.

—————–
Kaynak: Haberler.com


İlgili Aramalar:

adaçayı yararları ve toplanması, adaçayı bitkisi nerelerde bulunur, nesli tükenen bitkiler, sağlık için adaçayının önemi, biyolojik tarım yöntemleri, datça yerel tarih derneği çalışmaları, tarımsal bitki olmayan bitkilerin tarımsal üretilmesi, böceklerden kurtulma yöntemleri, adaçayının faydaları nelerdir, koruma altına alınan bitkiler
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, adaçayı, [keyword], zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Adaçayı Koruma Altına Alındı - -


Bir Yorum

  1. Güler

    07 Ağustos 2014 at 04:36

    Adaçayı çok faydalı bir bitki, gerçekten de korunması lâzım. Adaçayının koruma altına alınması kararını beğendim. Keşke adaçayının önemi daha fazla bilinse, herkes günde en az bir bardak adaçayı içmeyi alışkanlık haline getirse… Öyle olursa, birçok hastalıkların daha az görüleceğine inanıyorum. _

sitemap -- sitemap

banner