Araç Tutması (Hareket Hastalığı)

Araç tutması nedeniyle birçok kişi yolculuğa çıkmaktan kaçınır, zorunlu olmadığı sürece de yolculuk yapmaz. Bu yazımızda araç tutması nedir, araç tutmasının nedenleri, belirtileri ve araç tutmasına karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Araç Tutması (Hareket Hastalığı)

Araç tutması hareket hastalığı olarak adlandırılır. Araç tutmasına iç kulak, gözler, kas ve eklemlerden beyine ulaşan çelişkili sinyaller neden olur. Beyin, iç kulaktan, gözden, kas ve eklemlerden gelen sinyalleri üç farklı nöral yol aracılığıyla algılar. Araç tutması beyimize giden sinyallerle ilgilidir. Yolculuk sırasında denge sisteminin bu elemanlarından beyne birbiriyle uyumsuz, çelişkili sinyaller giderse araç tutması sorunu ortaya çıkar.Daha çok iç kulaktaki bir bozukluk araç tutması yaşanmasına neden olmaktadır. Araç tutması, dalgalı deniz, uçak ya da otobüs gibi araçların hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkar.

Araçta yolculuk yaparken arabanın içindeki hareketsiz eşyalara baktığınızda ya da kitap ve gazete okuduğunuzda gözlerinizden beyninize sinyaller gider. Bu gözlerden giden sinyallerde hareket halinde olmadığınız beyne bildirilirken, iç kulağınızdaki sıvı sürekli çalkalanmakta ve sinir sistemi aracılığıyla beyne hareketlilik sinyali vermektedir. Araç içinde hareketsiz oturduğunuz için kas ve eklemlerden de beyne hareket yok sinyali ulaşınca, bu farklı sinyalleri alan beyin durumu kontrol etmekte zorlanır. Bu da mide bulantısına neden olur. Bu mide bulantısı halk dilinde araba tutması olarak bilinir. Araç tutması sonucunda denge bozulur ve kişi kendi bedensel hareketlerini konumlandırmakta güçlük çeker.

Çok yaygın olarak görülen araç tutması sorununu, ülkemizde tahminen 3 milyon kişi yaşamaktadır. Her üç kişiden biri yaşamı boyunca en az bir defa araç tutması sorunu yaşamıştır. Çocuklar ve kadınlarda araç tutması sorunu daha çok görülür. Motorlu taşıtlarla, dizel otomobil ve benzinli arabalarla seyahat eden yetişkinlerin % 3-5’i araç tutması sorunu yaşarken, çocuklarda araç tutması oranı %10`u bulmaktadır. Çocuklarda 2-12 yaş aralığında sık yaşanan araç tutması sorunu 12 yaşından sonra kendiliğinden geçmektedir. Teknenin büyüklüğü, seyahatin süresi ve hava şartları ile doğru orantılı olarak bu oran deniz yolculuklarında %25-30`ları bulmaktadır.

Araç tutması ile deniz tutması arasında bir fark yoktur. Bazı kişiler uçakta, otobüste, trende yolculuk yaparken ya da lunaparkta eğlenirken hareket hastalığı sorunu yaşayabilir. Bazılarında yalnızca deniz yolculuğunda bulantı ve kusma oluşur. Bunlar aynı hastalığın farklı görülme biçimleri olup, hepsi hareket hastalığı olarak tanımlanırlar. Ciddi sonuçlara yol açmayan araç tutması geçici bir sorundur ve tıbbi bir bozukluk olduğu anlamına gelmez.

Araç tutması tehlikeli bir durum olmasa da kişiyi az çok rahatsız eden ve yaşamını kısıtlayabilen bir sorundur. Araç tutması bulguları çoğunlukla hareketin durmasıyla ortadan kalksa da, bazı kişilerde yolculuktan birkaç gün sonrasına kadar bulantı ve kusma şikayetleri devam edebilmektedir.

Araç Tutması Belirtileri Nelerdir?

Araç tutması ilk belirtileri yüzde solukluk, esneme ve uyuklama halidir. Ardından baş dönmesi, bulantı, kusma, vücut ısısının düşmesi, taşikardi, solunumun hızlanması ve göz bebeklerinin büyümesi görülür. Bunların yanı sıra, terleme, panikleme, huzursuzluk ve sıkıntı görülebilir. araç tutması nedeniyle günlerce konsantrasyon bozukluğu, başta boşluk hissi, sürekli uyuklama arzusu ve migren türü ağrılar yaşayan kişiler vardır.

Araç Tutması Sorununu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

1- Yolculuk öncesinde bulantıyı artıracak sindirimi güç yağlı ve baharatlı yiyecekleri yemekten kaçının, hafif birşeyler atıştırın.

2- Araçta yolculuk yapıyorsanız; arabanın ön tarafında oturup uzak manzaralara bakın. Kesinlikle gidiş yönüne ters yöndeki koltuklara oturmayın. Gemi yolculuğu sırasında; geminin güvertesine çıkıp ufku izleyin. Uçak yolculuğu yapacaksanız; hareketin en az olduğu kanat üstüne denk gelen koltukları tercih edin ve cam kenarında oturup dışarıyı seyredin.

3- Dizel otomobil ile yolculuk yapacaksanız mazot kokusu mide bulantısı yapabilir. Yolculuk hemen önce ve yolculuk sırasında mazot, sigara ve ağır yemek kokusu gibi kötü kokulardan uzak durun.

4- -Nikotin, kafein ve tuz gibi dolaşımı bozan ürünlerden uzak durun.

5- Araç tutması olan bir başka yolcuyla konuşmayın veya onu izlemeyin.

6- Ani baş hareketleri yapmaktan kaçının.

7- Araç tutması sorununuz varsa yolculuk sırasında kitap okumayın.

8- Yolculuk boyunca araç tutması sorununuzu aklınıza getirmeyin. Çünkü, bu durum strese neden olarak damarlarda spazm yaratacak şikayetlerin oluşumunu kolaylaştırır.

9- Vertigo gibi bir rahatsızlığınız varsa, yolculuğa çıkmadan önce bir KBB doktoruna başvurarak ilaç tedavisi alın.

10- Doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı yolculuğunuzdan yarım saat önce alın. En sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve mide bulantısını önleyici ilaçlardır. Daha ciddi sorunlarda sinir sistemini sakinleştirici ilaçlar verilir. Araç tutması için kullanılan ilaçlardan bazıları reçetesiz olarak da satın alınabilir. Sinir sistemini etkileyen ilaçlar ve sakinleştiriciler için doktorunuzun reçetesi gerekir. Araç tutması ilaçları tablet, fitil ya da kulak arkasına yapıştırılabilen bantlar şeklindedir.

Araç Tutması Şunu Unutmayın: Araç tutması olaylarının büyük çoğunluğu hafiftir ve kişi bunu kendi kendine tedavi edebilir. Ancak ağır olan ve giderek ağırlaşan denge ve sinir sistemi şikayetleriniz öncelikle Kulak Burun Boğaz uzmanı, gerekli görülürse de bir Nöroloji Uzman Doktoru tarafından takip edilmelidir.

Araç tutması insanları farklı oranda etkilenmektedir. Yapılan araştırmalar 12 yaşına kadar çocuklarda araba tutması olayının çok sık görüldüğünü, zamanla kendiliğinden geçtiğini, bazı insanlarda ise; araba tutması olayının genetik faktörlere bağlı olarak hiç görülmediğini göstermektedir.

İlgili Aramalar:
————————-
taşıt tutması, yeni arabalar araç tutması yaparmı, benzinli araç tutar mı, son model arabalar tutma yapmazmış, kredi ile otomobil tutma, şoför tutma dizel otomobil, Hareket Hastalığı, Araç Tutması

.

.
İlgili Yazılar: