■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Down Sendromu Günü, 21 Mart

Yazının Tam Başlığı: Down Sendromu Günü, 21 Mart
down senromu, bebek, ailecesaglik.com

Down Sendromu Günü:

Down sendromu ile doğan çocuklar da bizim çocuklarımız, onlar da uygun bir eğitimle toplum yaşamına karışabilirler. Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken şu ki; down sendromu bir hastalık değildir. Down sendromu ile doğanlar da zihinsel engelliler arasında sayılsa da, aslında down sendromu bir hastalık değil, gen yapısındaki bir farklılıktan ibarettir.

Down sendromlu kişiler, genetik bir farklılıkla doğan insanlardır. “Hastalığın tedavisi” gibi arayışlara veya umutsuzluklara kapılmadan, yapılması gereken şey, eğitime önem vermektir. Down sendromlu kişiler, “zihinsel engelliler” arasında, eğitimle topluma kazandırılabilirlik açısından çok şanslı durumdadır.

Neden 21 Mart?

Birleşmiş Milletler örgütü, 10 Kasım 2011 tarihinde aldığı kararla, 21 Mart gününü Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul etti. Peki, bu özel gün için, neden 21 Mart tarihi seçildi? 21 Mart (21-3) tarihi, down sendromunun genetik farklılığına gönderme yapan, simgesel bir tarihtir, bu nedenle bu tarih seçilmiştir. Down sendromu ile doğan kişilerde 21. kromozom 3 tanedir, 21 Mart (21-3) tarihi de işte bunu simgelemektedir.

İnsan vücudunda yer alan 46 kromozom, biri anneden diğeri de babadan gelen 23 çift parçadan oluşur. Yani her kromozom normal olarak 2 parçadan oluşur. Down sendromunda ise, fazladan bir parça daha vardır, 21. kromozom 3 parçalıdır. Bu durumun DNA bilgisi olarak okunmasında, kodların karışması ile çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. Bu yan etkilerin tümüne birden, “down sendromu” adı verilir.

Down Sendromu Derneği’nin, 21 Mart Down Sendromu Günü etkinlikleri çerçevesinde yayınladığı basın bültenini aşağıda paylaşıma sunuyoruz:

Derneğin Basın Bülteni:

“Gerçek dostlar kromozom saymaz.”

21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul ediliyor, Down Sendromu Derneği (downturkiye.com) Türkiye’de 21 Mart’ta önemli etkinliklere imza atıyor. İstanbul ve Ankara’da yapılacak etkinliklerle; Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve önyargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21.ci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor. Dünya Down Sendromu Günü, down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adım oluyor. Türkiye’de down sendromlu bireyler ve ailelerine destek veren, onları doğru kanallara yönlendirecek çalışmalara imza atan Down Sendromu Derneği de, Dünya Down Sendromu Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Bugünün, down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç yaratmak açısından önemli bir fırsat olduğunu belirten Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, “Son kırk yılda gerçekleşen gelişimci ve kapsayıcı tutuma rağmen, birçok ülkede down sendromlu bireyler hâlâ ayrımcılık ve önyargı ile karşı karşıya kalıyor. Oysa down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamaları büyük önem taşıyor. Dünya Down Sendromu Günü gibi farkındalık yaratacak organizasyonlar, tüm toplumun kapsamlı bir bakış açısı ile Down Sendromu hakkında bilgilendirilmesine olanak sağlıyor.” dedi.

Down sendromlu bebeklerde erken ve sürekli eğitimin büyük önem taşıdığını söyleyen Gün Bilgin, “Down sendromlu bebeklerde sıfır yaşta (0-2 ay içerisinde) eğitime başlamak gerekiyor. Bu imkân sağlandıkça, down sendromlu kişiler de toplumda başarılı oluyor. Hemen hepsi okula gidebiliyor, sosyal yaşama katılıyor, çoğu yarı-bağımsız yaşamlar kurabiliyor. Eskiden “okuyamaz bile” denilen bu bireyler artık lise, hatta üniversite bitirebiliyor, ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor. Ancak bu durum doğumdan itibaren başlayan, düzenli ve disiplinli bir çalışmanın sonucudur. Son 40 yıldır dünyada uygulanan çeşitli eğitim ve terapilerle hem öğrenme hem de bağımsız yaşam seviyelerindeki müthiş artış da bunu gösteriyor” diye konuştu.

Down Sendromu Derneği olarak, bu bilinci oluşturmak için önemli bir sorumluluk üstlendiklerini ve bu amaçla birçok çalışma yapacaklarını aktaran dernek başkanı Gün Bilgin, “Bu yıl, Down Sendromu Derneği Gençlik Kolu Başkanı Yaman Türkmen’in çabalarıyla Stanford Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Başkanı Doç. Dr. Ahmad Salehi’yi, doktorlara özel bir konferans vermek üzere ülkemize davet ettik. Ankara ODTÜ Lodos Gönüllü Grubu 21 Mart haftasında şenlik düzenleyecek. Pek çok radyoda konuyla ilgili anonslar dönecek, Ankara ve İstanbul’da caddelerde farkındalık afişlerimiz yer alacak. Hafta boyunca bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı çalışmalarımız olacak.” diye bilgi verdi.

Down sendromunda bilişsel kapasite artışı mümkün mü?

Down Sendromu hakkındaki çalışmalarıyla dünya çapında takip edilen ve son araştırmasıyla down sendromunda bilişsel kapasite artışını desteklemeye yönelik gelişme elde eden nörobiyoloji uzmanı, Stanford Üniversitesi Araştırma Laboratuarı Başkanı Doç.Dr. Ahmad Salehi; Down Sendromu Derneği’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelecek. 21 Mart’ta Çırağan Palace Kempinski’de doktorlara özel bir konferans verecek olan Dr. Salehi, Down sendromlu ve Alzheimer’lı fareler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verecek.


İlgili Aramalar:

down sendrom nedir, down sendromunun tedavisi var mı, down bir hastalık mı nasıl tedavi edilir, down sendromunun özel günü neden 21 mart

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Down Sendromu Günü, 21 Mart - -


Bir Yorum

  1. Hayri

    31 Aralık 2013 at 14:42

    Down sendromu konusunu derli toplu bir bütün olarak ve bence doğru bir bakış açısıyla ele almışsınız. Sitedeki diğer yazılar gibi, down sendromu hakkındaki bu yazıyı bir solukta okudum, çek beğendim. Ailesinde down sendromu hastası bulunan biri olarak, konu benim için özel bir önem taşıyor. Down sendromu hastasına gereken özen gösterildiğinde, çok olumlu sonuçlar alınabildiğini iyi biliyorum. Toplumun down sendromu hakkında bilinçlendirilmesi çabanız için teşekkür ederim. _

sitemap -- sitemap

banner