■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Dünya Günü (22 Nisan) Kutlu Olsun

Yazının Tam Başlığı: Dünya Günü (22 Nisan) Kutlu Olsun
Dünya Günü, çevre sorunları, 22 nisan, ailecesaglik.com

Dünya Günü Nedir?

22 Nisan Dünya Günü, tüm insanlara, üzerinde yaşadıkları gezegene sahip çıkmalarını ve çevre adına işbirliği içinde çaba harcamalarını hatırlatmak üzere belirlenen bir gün… İlk kez 22 Nisan 1970 tarihinde kutlanan Dünya Günü, o günden bu yana 12 bin kuruluşun ve milyonlarca kişinin katılımı ile 175 ülkede küresel boyutta kutlanıyor.

Yeryüzünün simgesel yaş günü ilan edilen Dünya Günü / Earth Day, her yıl 22 Nisan’da çevresel sorunlara dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerle dünya genelinde kutlanıyor. Bu etkinlikler, toplumun ilgisini doğa dengesini bozan insan faktörlerine ve doğayı koruyan eylemlere çekerek, çevreye duyarlı davranış biçimini yükseltmek ve kalıcı kılmak amacını güdüyor.

Dünya Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak 1969 yılında San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında, John McConnell tarafından, “dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek” amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) günü, yani 21 Mart’ı önermişti. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Bu yıl 43’üncü kez kutlanacak olan “Dünya Günü”nde, hükümetlere, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm diğer kurum ve kuruluşlara, insanlara çağrıda bulunularak, sıkıntılı dünyamızda yaşayan çocukların daha eğitimli, daha sağlıklı, baskı ve zulümden uzak yetiştirilmesi istendi. Ayrıca, doğal varlıkların ve biyolojik çeşitliliğin korunmasının da geleceğimiz ve çocuklarımız için çok önemli olduğuna dikkat çekildi.

Bugün, Earth Day Network tarafından organize edilen Dünya Günü kutlamaları, temiz bir çevre için mücadele ve iklim değişikliği sorunu ön plana alınarak, 175 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmakta.

Türkiye’de Dünya Günü Kutlamaları

Ülkemiz, sahip olduğu doğal ve kültürel varlıklarla, yalnızca ülkemize özgü yüzlerce bitki ve hayvan türünden oluşan biyolojik çeşitlilik ile dünyanın en zengin ülkelerinden biri konumunda. Bütün bu doğal zenginliklerimizi korumak üzere, bireysel hareketlerden yasal mücadeleye kadar her platformda mücadele verilmelidir.

Türkiye’deki Dünya Günü etkinlikleri, 1990 yılından beri “Dünya Günü” ulusal koordinatörü olan ÇEKÜL Vakfı tarafından organize ediliyor.


———————-

Dünya Günü ile ilgili aramalar:

Dünya Günü, Dünya Günü nedir?, dünya günü nasıl ortaya çıkmış, 22 nisan dünya günü önemi ve anlamı
 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, dunya saglık gunu, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Dünya Günü (22 Nisan) Kutlu Olsun - -


0 Yorum

  1. Recep Y.

    22 Nisan 2013 at 16:15

    22 Nisan Dünya Günü hakkındaki yazınızı çok beğendim. Çevre sorunlarına duyarlı olmak, bir sağlık sitesi için önemli bir özellik. 22 Nisan Dünya Günü, tüm dünyaya ve ülkemize kutlu olsun. _

sitemap -- sitemap

banner