Hijyen Günü ve Hijyen Haftası Kutlu Olsun.

Dünya Hijyen Günü ve Hijyen Haftası

16 Ocak Dünya Hijyen Günü nedir?

Dünya Hijyen Günü nedir? 16 Ocak Dünya Hijyen Günü ne zaman başladı? Dünya Hijyen Günü nerede kutlandı?

Bugün (16 Ocak günü) Hürriyet’in Bumerang sistemi tarafından bazı bloglara güzel bir reklâm gönderildi. Yararlı bir konuyu ele alıyordu ve hoş bir video da eklenmişti. Reklâm metninden, 16 Ocak gününün “Dünya Hijyen Günü” olduğunu öğrendim.

İlk kez duyduğum bu özel günün ne olduğunu anlamak için, internette küçük bir araştırmaya giriştim. Gördüm ki, şimdiye kadar duymamış olmakta haklıymışım; çünkü bu özel gün, zaten üç yıldır kutlanıyormuş ve sanırım önceki iki yılın kutlamaları halka pek duyrulamamış.

Ayrıca, ilk kez Türkiye’de kutlanmış. Reklâmın ve bu özel günün sponsoru olan Dettol firmasına içimden “aferin” dedim. Güzel bir şey başlatmışlar.

Hijyen konusu gerçekten sağlığımız için en önemli konulardan biri. Dünya çapında hijyenik ürünler üretip satan büyük bir firmaya da böyle bir önderlik yakışırdı, doğrusu. Sonra, araştırmaya devam ettim.

Ancak, onca araştırmama rağmen, bir konudaki merakımı giderecek bilgiye, hiçbir yerde rastlayamadım:    Neden 16 Ocak?.. Bunu hâlâ bilmiyorum.

Dettol Türkiye, çok güzel bir şey başlatmış; ama umarım bu 16 Ocak tarihinin, firmanın kendisiyle ilgili bir bağlantısı yoktur. Eğer öyleyse, bu güzelim girişime yazık olur.

Yıllar önce, ülkemizin büyük reklâm şirketlerinden birinin sahibi, Türkiye’de her yıl kutlanmak üzere bir “Reklâmcılık Günü” oluşturmaya çalışmıştı. Güzel bir girişimdi, ama tutmadı. Kendinden başka hiç kimse ilgi göstermediği gibi, şirketi de prestij kaybına uğradı… Çünkü “Reklâmcılık Günü” için önerdiği tarih, kendi şirketinin kuruluş tarihiydi.

Böyle “kurnazca” girişimlerin kabul görmemesi hiç şaşırtıcı değil. Çünkü hiç kimse, birilerinin kişisel veya kurumsal reklâm çalışmasına alet edilmek istemez.

Umarım ve dilerim ki, 16 Ocak Hijyen Günü‘nün durumu böyle değildir. Yoksa, yerleşemez ve devam edemez. Oysa gönül ister ki, bu yararlı günün kutlanışı her yıl daha çok yaygınlaşarak, yükselerek sürsün. Ben, bu örnekte olumsuz bir yan olmadığına ve bu konuda bir açıklamanın da yapılacağına inanıyorum.

Neyse, böyle yararlı ve önemli bir girişime önderlik eden firmayı kutlarım.
Ayrıca, herkesin “Dünya Hijyen Günü” kutlu olsun.

Hijyen Günü ile ilgili aramalar:

dünya hijyen günü nedir, hijyen günü, hijyen günü ne zaman, hijyen günü 2015, hijyen günü neden 16 ocak, hijyen günü kutlama

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, dünya hijyen günü, zayıflama.
.

2 yorum

  1. Her gün dünya hijyen günü olmalı. Hijyen gerçekten çok önemli. Bunu toplum geneline yaymayı başarabilirsek ve halkımız hijyen konusunda yeterince bilinçlenirse hastalıklar da azalacak ve daha sağlıklı bireyler yetişecektir. Hijyen önemli…

  2. Hijyen Günü ve Hijyen Haftası, gerçekten bir eksiklik. Dilerim bu özel gün tutulur da yaygın olarak kutlanacak bir hijyen günü olur. 16 Ocak hijyen günü galiba şimdilik dar bir çevrede kutlanıyor. Bilmiyorum, belki de bu hijyen günü çok geniş bir kitle tarafından kutlanıyordur da benim haberim yoktur. Bir iddiada bulunmak istemiyorum, sadece dileğimi bildirmek istedim. _

Yorumlar kapatıldı.