Fast Food Beslenme Depresyon Riskini Arttırıyor

Fast food beslenme tarzı, zararları, hamburger katkı maddeleri

Fast Food Beslenme Depresyon Riskini Arttırıyor

İspanya’da yapılan bir bilimsel araştırma, fast food tarzı beslenmenin bir zararını daha ortaya çıkardı.

İspanyol bilim adamlarının gerçekleştirdiği bu araştırmada, daha önce hiçbir depresyon sorunu yaşamamış olan dokuz bin kişi incelendi. Araştırma sonunda, fast food tarzı beslenmenin diğer zararları yanısıra, depresyon riskini de iki katına çıkardığı tespit edildi.

“Journal of Public Health Nutrition” dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmanın sonuç bildirgesinde; sosisli sandviç, hamburger ve pizza gibi “fast food” (hızlı yiyecek) gıdalarını çok sık tüketen kişilerin, bu ürünleri arada sırada tüketenlere göre yüzde 51 oranında daha yüksek depresyon riski altında oldukları bildirildi.

Bu tür ürünlerle beslenme, yemek yeme için zamanın dar olduğu yoğun çalışma temposu yaşayanlarda ve bir de zamanı olduğu halde özenti nedeniyle bu tür beslenmeye yönelen kişilerde görülüyor. Araştırmada, fast food türü hazır besinlerle beslenmeyi tercih edenlerin, çoğunlukla bekâr oldukları ve haftada 45 saatten fazla çalıştıkları belirlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, sadece hamburger ve pizza değil, diğer hazır gıdaların sık tüketilmesinde de benzeri etkiler ortaya çıkıyor.

Fast Food Beslenme Neden Zararlı?

Fast food gıdaların zararları konusunun, bilimsel bir gerçek olarak ortaya çıkmasının nedeni, yenilen ekmek, domates, peynir veya patates değil. Hızlı (fast) sunum için bunların önceden hazırlanıp depolanmış olması ve depolama sırasında dayanıklı olmasını sağlamak üzere içine konan kimyasal koruyucu maddeler, bütün bu zararlara neden oluyor.

Dolayısıyla, sizin evde hazırlayacağınız ekmek arası köfteler ve tostlar, bu zararları taşımıyor.

Fast Food Beslenmenin zararları hakkında diğer bilgileri de sitemizde bulabilirsiniz.

.
İlgili Yazılar: