HeERO Yol Güvenlik Sistemi’ne Türkiye de Girdi

HeERO Projesi Yol Güvenlik Sistemi

HeERO Yol Güvenlik Sistemi’ne Türkiye de Girdi

HeERO projesi ve HeERO sistemi nedir?
HeERO sistemi ne işe yarar?
HeERO sistemine hangi ülkeler dahil?
HeERO sistemi nasıl çalışır?

Türkiye, karayollarında yolculuk eden araçlardaki insanların güvenliğini sağlamayı amaçlayan HeERO Projesi’ne (Harmonised eCall European Pilot) girdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, AB tarafından desteklenen HeERO Projesi‘nin Türkiye’deki uygulamalarının, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütüleceği bildirildi.

ASELSAN AŞ ile birlikte, telekomünikasyon sektöründen Turkcell ve Türk Telekom; otomotiv sektöründen de Tofaş ve Renault, İçişleri Bakanlığı’nın alt yüklenicileri olarak bu projede yer alacak.

HeERO Projesi nedir?

Proje öncelikle, 112 acil çağrı numarasına bağlı olarak çalışan araç içi acil çağrı sistemi aracılığıyla, yardıma gerek duyan veya kaza yapan araçlardaki yolcularla anında iletişim kurularak, ekiplerin olay yerine en kısa sürede gönderilmesini hedefliyor.

Bu sisteme sahip olan bir taşıt kaza yaptığında, sistem otomatik olarak devreye giriyor ve 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arıyor. Aracın konum bilgisi, araçtaki GPS ile belirlenip, araçtaki sensörler ile de hasar miktarı yaklaşık olarak hesaplanabiliyor.

Bir çarpma ile veya elle devreye giren sistem sayesinde, araçtaki kişiler ile 112 Acil Çağrı Merkezi’nde bulunan görevliler (itfaiye, ambulans, jandarma, polis) karşılıklı olarak görüşme yapabiliyor.

Kaza yaşayan yolcular bilincini kaybetmiş olsa bile, “eCall” sinyali alındıktan sonra acil yardım ekipleri tarafından kaza yapan araca ulaşılıp, kazazedelere gerekli müdahale yapılıyor. Bu sistem sayesinde her yıl yüzlerce kişinin yaşamının kurtarılabileceği bildiriliyor.

HeERO Projesi’nin başlaması ve gelişimi

2011–2013 yılları arasında, dokuz tane Avrupa ülkesi, 112 Acil Çağrı altyapısını kullanarak, araç içi acil çağrı sistemini oluşturmaya başladı.

HeERO Projesi ile, pilot ülkelerdeki uygulamaların, Avrupa Standardizasyon Kurumu’nun belirlediği standartlara göre değerlendirilerek, bütün AB ülkelerinde uygulanmasının sağlanması hedefleniyor.

AB ülkelerinde 2015 yılından başlayarak bütün araçların HeERO Projesine uyumlu üretilmesi ve ülkelerin de acil çağrı merkezlerini “e-Call” çağrılarını alacak biçimde yeniden düzenlemeleri bekleniyor.

HeERO Projesi’ne dahil ülkeler

“HeERO 1” Projesi, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Finlandiya, Hollanda, Yunanistan, Romanya, İsveç ve İtalya tarafından yürütülüyor.

2013 – 2015 dönemi için AB tarafından “HeERO 2” projesine üç milyon euro ödenek ayrılmış olup; 1 Ocak 2013 tarihinde, bu dokuz pilot ülkeye ilave olarak 6 tane yeni ülke daha projeye dahil edildi.

Bunlar, Türkiye, Bulgaristan, İspanya, Danimarka, Belçika ve Lüksemburg… HeERO sistemi belirli bir takvim çerçevesinde, bütün AB ülkelerine ek olarak İzlanda, Norveç, ve İsviçre’de de uygulamaya konulacak.

Kaynak: SABAH

.

HeERO Yol Güvenlik Sistemi ile ilgili aramalar:

HeERO sistemi, HeERO Türkiye, HeERO sistemi nedir, HeERO sağlık sistemi, HeERO projesi, HeERO projesi nedir, HeERO acil, trafik kazası HeERO

.
İlgili Yazılar: