Hemoglobin İzmir (Yeni Bir Gen)

Doktor açıklaması, dr bilgiler

Hemoglobin İzmir (Yeni Bir Gen)

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı akademisyenleri, talasemi ve hemoglobinopatilere sebep olan yeni bir gen buldu. Adını ise ‘Hemoglobin İzmir’ koydular.

Hemoglobinopatilere sebep olan hastalık özelliğini taşıyan genlerden yeni bir tanesi, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Aydan Çelebiler ve arkadaşları tarafından bulundu. Moleküler analiz yöntemiyle bulunan bu gene ve yol açtığı hemoglobin cinsine ‘Hemoglobin İzmir’ adı verildi.

Yrd. Doç. Dr. Çelebiler, Türk Biyokimya Derneği İzmir Şubesi’nin aylık bilimsel toplantıları çerçevesinde, ‘Hemoglobinopatiler ve Hemoglobin İzmir’ konulu konferansta yeni buldukları genin özelliklerini ve hastalık ilişkisini anlattı.

Konuşmasına, söz konusu genin sebep olduğu hastalıklar hakkında bilgi vererek başlayan Dekan Yardımcısı Çelebiler, “Türk Hematoloji Derneği verilerine göre dünyada her yıl en az 365 bin talasemi hastası doğuyor ve tedavi görüyor. Türkiye’de ise yaklaşık 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 kadar hasta bulunuyor.” dedi.

Akdeniz Bölgesi illeri başta olmak üzere Ege Bölgesi’nin kıyı illeri ve göçler sebebiyle büyük şehirlerde çok sık görülen talasemiler ve hemoglobinopatilerin, anne ve babadan çocuklara hastalık özelliğini taşıyan genler aracılığıyla aktarılan ırsi kan hastalıkları olduğunu belirterek, hem annenin hem babanın hastalık özellikli genleri taşıması durumunda çocukların her doğum için yüzde 25 oranında hasta olarak dünyaya gelme ihtimali taşıdığı bilgisini aktardı.

Çelebiler, “Taşıyıcı kişilerin evlenmeden önce yapılan testlerle tespit edilmesi, bebek doğmadan önce hastalık veya taşıyıcılığının olup olmadığı saptanabilmesini ve hasta çocuk doğumlarının önüne geçilebilmesini mümkün kılar.” şeklinde konuştu.

Hemoglobin İzmir İle İlgili Aramalar

Hemoglobin İzmir, yeni bir gen, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi, ırsi kan hastalıkları, Talasemi, Türk Hematoloji Derneği, Hemoglobinopatiler…

.