Herkes İçin Sağlık İzmir’e Çok Uygun

Herkes İçin Sağlık İzmir’e Çok Uygun

Fransa’nın başkenti Paris’te EXPO 2020 adayını belirleyecek Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegeleri için Türk rezidansında bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, delegelerden İzmir için destek istedi.

EXPO 2020’yi kazanacak adayın belirleneceği 27 Kasım’da yapılacak oylama öncesi Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerine Paris’teki Türk rezidansında bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Uluslararası Enerji Ajansı Bakanlar Toplantısı’na katılmak için Paris’te bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki İzmir heyeti, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, OECD Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Mithat Rende, Başkonsolos Turgut Kural, BIE delegeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada delegelerden EXPO 2020’yi İzmir’in kazanması için destek istedi. “Sizlerle bir arada bulunduğumuz bu ortamın uğur getireceğine inanarak, bundan sonraki buluşmamızın İzmir’de olacağına inanıyorum.” diyen Bakan Yıldız, ” Çok az oy farkıyla kaybedilen EXPO 2015’i, EXPO 2020 olarak İzmir’e kazandırmayı amaçlıyoruz. EXPO 2020 adaylığının ana teması olarak ‘Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık’ fikrinden yola çıkılmıştır. Son derece insani olan bir sağlık başlığı EXPO’da ilk defa düşünülmüştür. İzmir 2020’de çok daha farklı ilke imza atılacak” diye konuştu.

Türkiye’nin 2016’da Dünya Enerji Kongresi’ne, 2017’de ise Dünya Petrol Kongresi’ne ev sahipliği yapacağını söyleyen Bakan Yıldız “Uluslararası kongrelerde son derece deneyimliyiz. İster kamu isterse özel sektör eliyle bu tür organizasyonları başarıyla yerine getirebilecek konumdayız. Bütün bu tecrübelere sahip olduğumuzu yerinde göstermek için sizi İzmir’e davet ediyoruz. Son 11 yıl içinde özellikle entelektüel bir dönüşüme sahne olan ülkemizde 2015’de G20 ev sahipliği yapılacaktır” dedi.

İzmir’in, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla rüzgarın, jeotermal kaynaklarıyla da sağlık merkezi haline geldiğini söyleyen Yıldız, “İzmir’in jeo stratejik konumu ve lojistik üstünlüğü doğal bir avantajdır. İzmir’den üç kıtaya ve 48 ülkeye 1,5 milyar insanın bulunduğu bir destinasyona 3 saatlik mesafededir” diye konuştu.

Herkes için sağlık temasının boş yere seçilmediğini ifade eden Yıldız, 85 bin konutun jeotermal enerji ile ısındığını 80 bin konutun da elektriğinin bu kaynaklardan sağlandığı söyledi. Yapılan yeni projelerle bu sayıları daha da artırmayı düşündüklerini belirten Bakan Yıldız, “Herkes için sağlık İzmir’e çok uygun” dedi.

.