İlâca Dayanıklı Sıtma Uyarısı

Doktor açıklaması, dr bilgiler

İlâca Dayanıklı Sıtma Uyarısı

Her yıl büyük bölümü çocuk 660 bin kişinin ölümüne yol açan sıtma parazitlerinin ilaçlara dayanıklı yeni türleri bulundu.

Sivrisinek ısırığıyla yayılan sıtmanın her yıl 219 milyon kişiye bulaştığı tahmin ediliyor. Etkili ilaçlar sıtmaya yol açan parazitlerin mutasyona uğramasıyla etkisiz kalıyor.

Son olarak Kamboçya’da sıtmayla mücadelede başlıca ilaç olan artemisinin tedavisine direnç gösteren parazit türleri belirlendi.

Bilim adamları genetiği farklı bu parazitlerin ilaçlara direnç geliştirmelerinin sebebini araştırıyor.
Dirençli parazitler son 5 yıldır Kamboçya’nın ardından diğer Güney Asya ve Afrika ülkelerinde de görülüyor.

İlaçla kanın sıtma parazitlerinden temizlenmesinin 2-3 gün olan normalden çok daha uzun süre almaya başladığı belirtiliyor.

Parazitlerin en etkili ilaç artemisinine karşı dayanıklılıklarının artmasının ve bu parazitlerin yayılmasının sıtmayla mücadeleye çok ağır darbe vuracağı, milyonlarca kişinin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuluyor.

Dünya Sağlık Örgütü direncin daha da gelişmesini önlemek için birkaç yıl önce ilaç firmalarına kendi başlarına bu tür ilaçları satmamaları çağrısı yapmıştı.

Sıtmanın yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelerde zayıf bir kamu sağlığı sisteminin yanı sıra, ilaç kullanımının denetlenmemesi ve sahte ilaçların direnci güçlendirdiğine dikkat çekiliyor.

Sıtma, Aids ve veremle birlikte başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere yılda 660 bin kişinin ölümüne yol açarak dünya çapında en fazla ölümlere yol açan hastalıklardan biri.

Tehlikeli bir ateşli hastalık olan sıtmadan ölümlerin yüzde 90’ının görüldüğü Afrika, bu hastalıktan en çok etkilenen kıta.

İlâca Dayanıklı Sıtma Uyarısı İle İlgili Aramalar

sıtma, sıtma hastalığı, ilaç, İlâca Dayanıklı Sıtma, önleyici, doğal, hastalıklar

.
İlgili Yazılar: