İthal Hekimler Hakkında Sağlık Bakanının Açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

İthal Hekimler Hakkında Sağlık Bakanının Açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ithal hekim konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktorlar ve sağlık çalışanları ile kahvaltıda bir araya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Müezzinoğlu, “Mesleki anlamda bilgi birikimi yüksek, gerek komşu ülkelerden gerekse eğitim düzeyleri yüksek olan ülkelerden yabancı hekimlerin ülkemize gelerek 77 milyon ülke insanımıza hizmet etmelerini arzu ediyoruz” dedi.

İTHAL HEKİMLER
Yurtdışından sağlık personeli ithal edilmesi ile ilgili olarak gelinen son noktaya ilişkin bilgiler veren Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Uzman hekimde 20 bin , pratisyen hekimde 10 bin açığımız var. Mesleki anlamda bilgi birikimi yüksek gerek komşu ülkelerden gerekse eğitim düzeyleri yüksek olan ülkelerden yabancı hekimlerin ülkemize gelerek 77 milyon ülke insanımıza hizmet etmelerini arzu ediyoruz.”

“Yunanistan’da ciddi düzeyde hekim fazlalığı var. Geçen yıl Almanya Yunanistan’dan 15 bin hekimi 9 yıl çalışmak kaydıyla bir anlaşma imzalayarak aldı. Türkiye olarak biz de bilgi birikimi iyi, yetişmiş genç hekimleri ülkemizin hizmetine kazandırmaya çalışıyoruz.”

“YÖK ile görüşerek ihtisas süreçlerini planlayabilirsek, yine bizim kamuda yabancı uyruklu hekim çalıştırma ile ilgili yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra, Yunanistan ya da farklı ülkelerden bilgi birikimi YÖK tarafından kabul edilen yabancı uyruklu hekimlerin Türkiye’de hizmet vermesini düşünüyoruz.”

“YÖK’ün ihtisas ile ilgili süreçlerini önümüzdeki bayramdan sonra görüşmeye başlayacağız. Kamuda yabancı hekim çalışması ile ilgili yasal düzenlemeyi de inşallah yıl sonuna kadar yapmış olacağız”

.