Kanser Tedavisi İle İlgili Yeni Bir Adım

Doktorlar, doktor, sağlık haberi, açıklama

Kanser Tedavisi İle İlgili Yeni Bir Adım

Kanserle mücadelede bilim insanları yeni bir adım attı.

Dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar arasında ikinci sırada yer alan kanserle mücadelede yeni adım.

Amerikalı bilim insanları çocuklarda kansere yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasına yönelik dünyanın en geniş genetik veri tabanını oluşturdu.
Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları hastaların kanserli ve normal hücreleri arasındaki farkı bularak en ölümcül çocuk kanserlerinin nedenlerini ortaya çıkarmayı planlıyor.

Bu amaçla geliştirilen projede, 260 hastanın Genom haritalarının tamamı yer aldı.

“Nature Genetics” adlı dergide yayınlanan araştırma daha şimdiden nadir rastlanan bir göz kanseri çeşidi olan retinoblastoma için yeni tedavi geliştirilmesini sağladı.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Genom Enstitüsü’nün yürüttüğü çalışma sayesinde birçok hastanın kanser hücrelerindeki gizli değişimler gözlemlendi.

İngiltere’deki Kanser Araştırma Merkezi de yakın zamanda Uluslararası Genom Konsorsiyumu çatısı altında benzer yetişkinlerdeki prostat ve yemek borusu kanserlerine incelemeye aldı.

Dünyada her yıl 12 milyon kişi kansere yakalanıyor. 2030’da 26 milyon yeni kanser vakası öngörülüyor.

Çocukluk döneminde kansere yakalanma riski 500’de 1 civarında. Ancak çocukların hücreleri daha hızlı çoğaldığı için kanserli hücreler de hızla çoğalıyor, hastalık daha hızlı ilerliyor.

.

.