4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat dünya kanser günü ailecesaglik.com

Dünya Kanser Günü

Dünya Kanser Günü nedir?
Dünya Kanser Günü ne zaman?

Dünya Kanser Günü, bütün dünya çapında 300’ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan Dünya Kanser Deklarasyonu yoluyla, 100’den fazla ülkede çeşitli etkinliklerin düzenlendiği özel bir gündür.

Bu hastalığa karşı verilen savaşta en öndeki uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) önderliğinde, “Kanser önlenebilir” sloganı altında yürütülmektedir.

Türkiye’de de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, bu özel günde “Kanser önlenebilir” kampanyası düzenlemektedir.

Kampanya, kanserden korunmaya ve yaşam boyu bu hastalık riskini azaltmaya yönelik olarak düzenlenmiş olup, kanserle savaşta herkesin desteği bekleniyor. Bu destek için Dünya Kanser Bildirgesi‘ni imzalayabilirsiniz.

Dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanserli tanısı konuluyor ve 7.6 milyon kişi kanserden ölüyor.

Önlem alınmazsa, dünya genelinde bu hastalığın yoğunluğunun daha da artacağı 2030 yılında 26 milyon yeni hastaya ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı ve en yüksek artış ise, ülkemizin de içinde yer aldığı, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşanacaktır.

Bu konunun iyi yönü ise bu hastalıkla ilgili tanıların yüzde 30 – 40’ının potansiyel olarak önlenebilir nitelikte olmasıdır.

Sigara kullanımı, obezite, güneş ışınlarına fazla maruz kalma ve aşırı alkol tüketimi ile ilişkili kanserler için risk; sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel etkinlik ve enfeksiyonlardan kaçınma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile önemli oranda azaltılabilmektedir.

.

.
İlgili Yazılar: