Kansere Karşı Türk Profesörün Önemli Buluşu

Prof. Hayat Önyüksel

Kansere Karşı Türk Profesörün Önemli Buluşu

Amerika’da yaşayan Türk bilim insanı kanserde çığır açacak bir çalışmaya imza attı.

Dünyanın en iyi eczacılık fakültelerinden biri sayılan ABD’deki Illinois Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin ilk kadın profesörü Hayat Önyüksel, kanserli hücreleri tamamen yok eden bir ilaç geliştirdi.

Damar yoluyla verilen ‘Nanomedicine’ isimli ilaç, kanserli bölgeye nokta atışı yapıyor.

“Bunu hem laboratuar deneylerimizde hem hayvanlar üzerindeki deneylerle kanıtladık” diyen Önyüksel, “Çok heyecan verici bir çalışma. Şimdi hedefte kanserli kök hücreler var. ‘İlaç kök hücreleri de öldürüyor mu’ sorusuna cevap arıyoruz. Bunu laboratuar deneylerinde başardık. Sıra hayvanlar üzerinde denemeye geldi” diye konuştu.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK
Hayat Önyüksel, “Geliştirdiğimiz ilaçların en büyük avantajı sadece hasta bölgeye hedeflenmesi ve sağlıklı bölgeye hiçbir zarar vermemesi. Böylece yan etkileri söz konusu değil.”

“İlacı verirken direkt kansere enjekte etmiyoruz. İlacı kana veriyoruz. Nanomedicine kanda dolaşıp kanserli dokuyu kendi başına buluyor. Sadece bilinen bir kanseri değil başka yere sıçramış (metastaz) bir kanseri de bulup yok edebilir” dedi.

Önyüksel, “Eğer gerekli yatırım yapılırsa ilacı, önümüzdeki 5 yıl içinde insanlar üzerinde de deneyip piyasaya sürebileceğiz” şeklinde konuştu.

.

.