Kolalı İçecekler Hakkında Şaşırtan Gerçekler

Kolalı içecekler özellikleri, zararları

Kolalı İçecekler Hakkında Şaşırtan Gerçekler

Yapılan araştırmada kolada litre başına 100 gr şeker, 10 mg alkol belirlendi.

Fransa’da yapılan bilimsel bir araştırma, şeker deposu kolanın başta obezite olmak üzere, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığını ortaya koydu.

“60 Millons de consommateurs” (60 Milyon Tüketici) isimli dergi, Fransa Ulusal Tüketim Kurumu’nun (INC) kolalı içecekler üzerindeki araştırmasının sonuçlarına açıkladı.

Dergi, ülkede sağlık tartışmasına yol açan sonuçların “şaşkınlık verici” olduğunu ve bu içeceği tüketenlerin artık daha temkinli olması gerektiği yorumunu yaptı.

Kolalı İçecekler Şeker Deposu

En büyük tehlikenin koladaki şeker miktarıyla ilgili olduğunu belirten INC, 19 kola markası üzerinde yaptığı araştırmada; şeker, tatlandırıcı, katkı maddeleri, kafein ve alkole rastladı.

Çoğunda litre başına 100 gramdan fazla, yani 20 küpe eşit şekere rastlandı.

“Light” kolada ise; tatlandırıcı miktarının “vücuda zarar verecek kadar çok oranda” olduğu belirtildi.

Bilim insanları, laboratuvardaki incelemede sürpriz bir şekilde tarçın, hindistan cevizi ve turunçgiller gibi bazı bitki ve meyvelerin bulgularını da elde etti.

Kurum, bazı insanların bu bitki ve meyvelere karşı alerjik olduğunu hatırlatarak, giderek artan gıda alerjilerinin bir nedeninin de kola olabileceği belirtildi.

Daha önce gazlı içeceklerde bulunduğu bilinmeyen “terpen”in doğal ürün bileşeni olarak aroma vermekte kullanıldığı keşfedildi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kanserojen olarak kabul edilen fosforik asit veya amonyum sülfat karamel E150D isimli gıda renklendirmekte kullanılan tartışmalı içeriğin de kola üretiminde kullanıldığı ortaya çıktı.

Kolalı İçecekler ve Çok Düşük Oranda Alkol

En şaşırtıcı veriyse kolada alkola rastlanması oldu. Alkol oranı ülkede alkollü içecek kabul edilen %1.2 oranından çok daha düşük, 0.001 oranında olduğunu bildirdi. Bu da litre başına 10 mg alkole karşılık geliyor.

.