Midye İçinden Bu Kez Sağlık Çıktı

midye ve sağlık, ailecesaglik.com

Midye Deyip Geçmeyelim

Tıb alanında sürmekte olan bir araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz günlerde Boston’da yayınlandı.

Yapılan tıbbî araştırma, bilinen midye ile ilgiliydi. Midye kayalara tutunmak ve kendini oraya sabitlemek için, kendi ürettiği özel bir yapıştırıcı kullanır; işte bu yapıştırıcı maddenin incelenmesi hakkındaki araştırmanın sonuçları, bilimadamları tarafından iki gün önce açıklandı.

Yaralarda midye:

Bilimadamları, midye tarafından üretilen bu maddenin, aslında daha önceden de bilindiğini ve tıbda kullanıldığını belirtti. “Dopa” adıyla bilinen bu yapıştırıcı madde, bir süredir parkinson hastalığının tedavisinde kullanılıyordu.

Ancak yeni araştırma, midye tarafından üretilen bu maddenin, yapıştırıcı etkisinden yararlanarak, başka şekillerde de kullanılma olanaklarının incelenmesine dayanıyordu. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, “dopa” maddesi bundan sonra yaraların iyileşmesinde de kullanılmaya başlanacak.

Tıbbî yapıştırıcı:

Bilimadamları, midye kaynaklı dopa maddesinin, tıbbî yapıştırıcı olarak kullanılması durumunda, insan vücudu tarafından tolere edilebilirliğini araştırdılar ve olumlu sonuçlar aldılar. Bu özel yapıştırıcının sudan etkilenmiyor olması ve çok güçlü bir yapıştırıcı olması (bir damlasının, bir insanı tavana yapıştırabileceği ve taşıyabileceği belirtiliyor) nedeniyle, tıb alanında birçok kullanım alanı bulacağı bildiriliyor.

Düşüklerin önlenmesinde midye:

Boston’da yapılan açıklamada, Santa Barbara Üniversitesi’nden Prof. Herbert Waite, midye tarafından üretilen bu maddeye değişik birkaç madde daha ekleyerek, çok güçlü bir tıbbî yapıştırıcı elde edileceğini bildirdi.

Profesör Waite, rahim kayması veya dönmesi gibi, organların yerini değiştirmesinden kaynaklanan rahatsızlıkların, bu yapıştırıcı ile düzeltilebileceğini belirtti. Özellikle hamilelik sırasındaki çocuk düşürme (düşük) olayları bu sayede önlenebilecek.

Şeker hastalığında midye:

Açıklamada, suya dayanıklı olan bu güçlü yapıştırıcının, insan vücudu ile uyum sağladığı ve bu sayede, birçok alanda kullanılabileceği belirtilirken, diyabet hastalığı ile ilgili bir örnek de verildi. Buna göre, diyabet hastalarında iç organlara eklenen insülinli yüzeylerin yapıştırılmasında, midye tarafından üretilen bu yapıştırıcı kullanılabilecek.

Bilimadamları, midye kaynaklı bu yapıştırıcının, tıb alanındaki diğer kullanım olanaklarını araştırmaya devam ediyor.


İlgili Aramalar:

besin olarak midye yararları, midyenin özellikleri, son tıbbi buluşlar, rahim sarkmasında tedavi yöntemleri, düşük nasıl önlenir, çocuk düşürmenin önlenme çaresi, yaraların iyileştirilmesinde yeni tedaviler, midye ve tıbda kullanımı, tıbbi yapıştırıcı nedir, ameliyatlarda dikiş yerine midye salgısı ile yapıştırmak, dopa maddesinin kaynağı, parkinson hastalığında midye
.

1 yorum

  1. İyiymiş. Önce canlıları “kopyalama” yöntemleri geliştirildi, şimdi de yapıştırma tekniği geliştiriliyor. Demek ki artık “kopyala – yapıştır” ve “kes – yapıştır” yöntemleriyle tedavi olacağız. :) _

Yorumlar kapatıldı.