Nadir Hastalık Türleri 7 Bine Ulaştı

Doktor açıklaması, dr bilgiler

Nadir Hastalık Türleri 7 Bine Ulaştı

“Nadir Hastalık” denilen hastalıklar, insanlarda nadiren görülen hastalıklar olsa da, bu tür hastalıkların tür olarak çoğalması ile, nadir hastalıklardan muzdarip olanların sayısı 350 milyonu buldu.

Pfizer’in yazılı açıklamasına göre, şirket nadir hastalıklar alanda keşifler yapmak üzere, 2 yıl önce ”Nadir Hastalıklar Araştırma Birimi”ni kurdu.

.
8 BİN’E YAKIN NADİR HASTALIK VAR
Pfizer Nadir Hastalıklar Ticari Biriminin Başı ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Andrew Callos, 6-8 bin farklı nadir hastalık olduğu bilgisini verirken, istatistiksel olarak 2 bin kişide 1’den az görülen hastalıkların nadir hastalık grubuna girdiğini kaydetti.

HASTALIKLARIN YÜZDE 80’İ GENETİK
Avrupa’da yaklaşık 30 milyon, dünyada 350 milyondan fazla kişinin nadir hastalıklardan etkilendiğine dikkati çeken Callos, nadir görülen hastalıkların yaklaşık yüzde 80’inin genetik yapıda olduğunu, hastaların yaklaşık yüzde 50’sinin doğumdan itibaren nadir hastalıklara yakalanmış çocuklar olduğunu anlattı.

HASTALIKLAR 5 KATEGORİYE AYRILDI
Callos, Pfizer’in özellikle 5 kategoriye odaklandığına değinerek, şu bilgileri paylaştı:

“5 farklı kategoride çeşitli evrelerde pek çok tedavi üzerinde çalışıyoruz. Özellikle genom haritasının çıkarılması sayesinde bu hastalıklar pek çok nadir hastalığın içinde daha iyi karakterize edilmiş durumdalar. Bu hastalıkların pek çoğunu anlama konusunda artık elimizde pek çok olanak var. Çoğu zaman bunlar monogenetik hastalıklar. Yani tek bir genin mutasyonu söz konusu. Bunlar arasında büyük ölçüde sinir bilimlerine odaklanıyoruz.”

“Bu kategoride amyotrofik lateral skleroz (ALS), Huntington hastalığı ve müsküler distrofi gibi hastalıklar var. Pulmonoloji’de kistik fibroz, pulmoner hipertansiyon, pulmoner sarkoidoz gibi hastalıklarla uğraşıyoruz. Hemotolojide iyi bir temelimiz var ve bundan yararlanarak orak hücre hastalığına yöneliyoruz. Metabolik hastalıklarda da mukopolisakkaritle ilgileniyoruz. Onkolojide çeşitli ender görülen kanserleri ele alıyoruz.”

Nadir Hastalık Türleri 7 Bine Ulaştı İle İlgili Aramalar

Nadir Hastalık, nadir görülen hastalıklar, nadir hastalık türleri, ender görülen hastalıklar

.
İlgili Yazılar: