Otohemoterapi (İnsanın Kendi Kanı ile Tedavisi)

Otohemoterapi

Otohemoterapi Nedir?

Otohemoterapi, insanın kendi kanı ile tedavisi anlamına gelmektedir. Dünyanın birçok üst seviyedeki laboratuarlarında, tıp merkezlerinde bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir.

Ülkemizde ise bireysel çalışmalarla dışında bir çalışma yoktur. Bu çalışmayı yapmanın en zorlu kısmı konuyla alakalı yerli bir kaynak olmayışıdır. 70’lı yıllardan beri Türkiye’de uygulanan bir tedavi şeklidir.

Bu tedavi hastalıkların antibiyotiklerle tedavi edilemeyen iltihaplı cilt hastalıklarında kullanılabilir. Bu yöntemle hastayı kendi kanıyla tedavi etmek mümkündür.

Otohemoterapi Bu Otohemoterapi tedavi yöntemi doğal tedavi seçeneklerini tercih eden doktorlar tarafından kullanılır.

Otohemoterapi Nasıl Uygulanır?

Bir enjektör yardımıyla hastanın kolunun damarından 5-10 miligram kan alınır. Alınan bu kan herhangi bir ilaçmış gibi hastanın kaslarına enjekte edilir. Enjekte edilen kan kasların etrafındaki dokulara etki yapar. Bünye bu etkiyi saf dışı etmeyi uygun görür. Vücudun savunma elemanları uyarılmış olup bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır. Bu tedavi 6 ya da 10 enjeksiyon ile yapılır. Otohemoterapi uygulaması bu şekilde olmaktadır.

Otohemoterapinin Diğer Tedavilerden Üstünlüğü

Dünya genelinde yaygın olması ve geniş çaplı bir araştırma yapılması önemlidir. Bu sayısız çalışmayla tedavinin sayısız etkinliği olduğunun kanıtlanmış olması otohemoterapinin farklılığıdır.

Bu tedavi genellikle bütün hastalıklarda korkmadan uygulanabilir. Yan etkisinin olmaması bu tedaviyi gözde hale getiriyor. Erişilmesi ve uygulaması kolay bir tedavi şeklidir. Hamilelik, yaş, cinsiyet, sigara ya da alkol gibi alışkanlıklarda sınırlama olmaması iyi yanlarındandır. Uzun ilaç kullanım derdinden hasta kurtarması bu tedaviyi öne çıkaran nedenlerden. Maliyetinin ekonomik olması da üstün kılan bir sebeptir.

.
İlgili Yazılar: