Sıfır bedene hapis cezası

sifir beden - kadin sagligi

Fransa’da Sıfır Bedene Podyum Yasağı

Sıfır bedene hapis cezası Fransa’da sıfır beden olmak artık yasak!

Modanın kalbi Fransa’da ”sıfır beden” yasaklanıyor. Yasal düzenleme Meclis’ten geçerse, belli bir kilonun altındaki mankenlerle çalışan ajanslara para ve hapis cezası gelecek.

İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Olivier Veran, Fransa’da aşırı zayıf mankenlerin podyuma çıkmasının yasaklanmasını istedi. Gerekçesi ise; mankenlerin zayıflamak için sağlıklarını tehlikeye atmaları ve konunun ticari bir sömürü aracı haline gelmesi.

Olivier Veran’ın verdiği değişiklik teklifinde, “Yetersiz beslenen mankenlere yasak getirilsin” denildi. Yasanın amacının yeme bozukluğu sendromu hastalığı anoreksiyanın önüne geçmek olduğu kaydedildi.

Dünyanın moda merkezlerinden biri kabul edilen Fransa, sıfır beden diye tanımlanan aşırı zayıf mankenlerin podyuma çıkmasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Sosyalist milletvekili Olivier Veran, “Mankenlerin zayıflayabilmek için sağlıklarını tehlikeye attığını ve konunun ticari bir sömürü aracı haline geldiğini” belirterek “aşırı zayıf genç kızların podyuma çıkmasının yasaklanması” için hükümetin gönderdiği sağlık reformuyla ilgili yasa tasarısına değişiklik önergesi sundu.

Sıfır bedene hapis cezası geliyor

Fransa’da sıfır beden mankenlerin podyuma çıkmasının yasaklanması için hükümetin gönderdiği sağlık reformuyla ilgili yasa tasarısına değişiklik önergesine Sağlık Bakanlığı’ndan da destek geldi.

Sağlık Bakanı Marisol Touraine, hükümetin değişiklik önergesine destek vereceğini açıkladı.

Değişiklik teklifine destek veren Sağlık Bakanı Tourain, “Mankenler iyi beslenmek ve kendilerine bakmak zorunda. Bu, rol model olarak mankenleri gören genç kızlara verilebilecek önemli bir mesajdır.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Touraine, aynı değişiklik önergesinde yer alan anoreksiya ile ilgili maddeyi de destekleyeceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı, değişiklik önergesinin kabul edilmesinin bu konuda sorun yaşayan genç kızlar için ciddi bir mesaj olabileceğine de dikkati çekti.

Aynı zamanda nörolog olan Olivier Veran’ın hazırladığı değişiklik teklifiyle manken ajanslarına her bir manken için Vücut Kitle Endeksi’nin normal olduğuna dair sağlık raporu almayı zorunlu hale getiriyor.

Ayrıca anoreksiyayı özendiren internet sitelerinin de yasaklanması isteniyor.

Değişiklik teklifinde yasaya uymayıp sıfır beden manken çalıştıran manken ajansı yetkililerine 75 bin avroya kadar para cezası ile 6 aya kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Paris’teki moda evlerinin özellikle “haute couture” defilelerinde aşırı zayıf mankenlere yer vermesi ve mankenlerin zayıflayabilmek için sağlıklarını tehdit eden diyetler yapması, son yıllarda kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açıyor.

Fransa’da yaklaşık 40 bin genç kızın, anoreksiya nervoza ve bulimia gibi yeme bozukluklarından muzdarip olduğu sanılıyor. Sıfır beden olmak uğruna hastalığa yakalananların yüzde 90’ını ise ergenlik çağındaki gençler oluşturuyor.

—————————–
NTV

.
İlgili Yazılar: