■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Sigara 20 Yılda 7 Kilogram Katran Biriktiriyor

Yazının Tam Başlığı: Sigara 20 Yılda 7 Kilogram Katran Biriktiriyor
sigara ve zararlari - tütün, nikotin

Sigara 20 Yılda 7 Kilogram Katran Biriktiriyor

Günde bir paket sigara içen bir insanın, 20 yıl boyunca vücudunda yaklaşık 7 kilogram katran biriktiği, bunun içinde 63 çeşit kanser yapıcı madde bulunduğu belirtildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Sigara ve İnsan Sağlığı’ konulu konferansta konuşan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Günay; sigarada, tuvalet temizleyici amanyokla birlikte, arsenik, egzoz, böcek ilacı gibi zararlı maddelerin bulunduğunu söyledi.

Günay, sigaranın hammaddesi olan tütünün, ister elde ister fabrikada işlenmiş olsun, zehirli bir bitki olduğunu belirterek, sigara içerisinde bulunan ve bağımlılık maddesi olan nikotinin, toplu iğne başı kadar olan miktarının insan damarına enjekte edilmesi durumunda ölüme neden olduğunu söyledi.

Nikotinin normalde ziraatte tarım ilacı olarak kullanıldığını ifade eden Günay, sigaranın içerisinde metan, arsenik, egsoz (CO), roket yakıtı, boya, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, böcek ilacı, mum yağı, kadmiyum ve bütan gibi zararlı maddelerin bulunduğunu dile getirdi.

Günde bir paket sigara içen bir insanın vücudunda 3 ayda 90 gram, 20 yılda ise 7 kilogram katran biriktiğini ifade eden Günay, katranda bilinen 63 tane kanser yapıcı madde olduğunu kaydetti.

Dünyada bir milyarın üzerinde sigara içen insan olduğunu ve her yıl 5 milyon insanın sigara ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Günay, 2025-2030 yılları için bu rakamın 10 milyona yükseleceği yönünde öngörülerin varolduğunu anlattı.

Ersin Günay, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, sigara üreticilerinin gelişmiş ülkelerdeki yasaklardan dolayı sigara satamadıklarını, yüksek katranlı ve yüksek nikotinli sigaraları gelişmemiş ülkelerin pazarına sürdüklerini belirtti. Günay, sigaranın insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileriyle ilgili şunları söyledi:

“Sigara dumanı ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. Dumanın içindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir. Sigaraya bağlı olarak bağımlılık, kanserler, enfeksiyonlar, anatomik ve fizyolojik bozukluklar, genetik bozukluklar ve alerjiye duyarlılık gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.”

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Sigara 20 Yılda 7 Kilogram Katran Biriktiriyor - -


sitemap -- sitemap

banner