■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Sigara Bırakma Günü – 9 Şubat

Yazının Tam Başlığı: Sigara Bırakma Günü – 9 Şubat
sigarayı bırakın, ailecesaglik.com

Sigara Bırakma Günü

Ülkemizde ve Dünya Sağlık Örgütü’ne üye olan diğer ülkelerde 1987 yılından beri her yıl 9 Şubat, Dünya Sigara Bırakma Günü olarak düzenlenmektedir.

Bilindiği gibi, sigaranın yol açtığı hastalıkların başında gelen kanser hastalığı, öldürücü olmasının yanında, ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar ve bıraktığı sakatlıklar nedeniyle çok önemli bir sağlık sorunudur.

Sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisi için yapılan sağlık harcaması yılda üç milyar dolara yakındır. Sigara hem kişisel açıdan hem de ulusal yönden bizi daha da yoksullaştırmaktadır.

Sigaraya karşı sistematik bir şekilde savaşılmadığı takdirde, sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2012–2024 döneminde 150 milyon insanın sigarayla ilgili hastalıklara bağlı olarak öleceği tahmin edilmektedir.

Bu nedenle, sigara bırakma kampanyalarının ve sigara kullanımının önlenmesine yönelik diğer çalışmaların önemi her geçen gün artmaktadır.

Dünyada her yıl 4 milyon, Türkiye’ de ise 100.000 insan sigaradan ölmektedir Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı içmeyenlere göre 15 – 25 kat artmaktadır.

Sigara bırakma çabanızı kolaylaştıracak tavsiyelerimiz:

Bugün sigara bırakma düşüncesinde olanlara şu tavsiyelerimizi belirtelim:

1- Sigara bırakma kararınız kesin olsun, sigara bırakma kararınızı çevrenizdeki insanlara duyurun.
2- Sigara bırakma çabanızda iradenizin zorlanacağını bilin, buna göre kendinizi hazırlayın.
3- Sigarayı birdenbire bırakın. Araştırmalar birden sigara bırakma yönteminin daha başarılı olduğunu göstermiştir
4- Sigara bırakma aşamasında, sosyal çevrenizde sigara içen arkadaşlardan uzak durun.
5- Size sigarayı hatırlatan herşeyi, sigara bırakma sürecinde, yaşamınızdan çıkarın.
6- Sizde sigara isteği uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
7- Sigara bırakma sırasında, sigara arzusu şiddetlenince birkaç yudum su için.
8- Düzenli, ölçülü ve hareketli bir yaşam çizgisini benimseyin.
9- Sizi strese sokacak tartışma ve olaylardan uzak durun.
10- Boş zamanlarınızda sportif etkinliklerde bulunun, en azından yürüyüşlere çıkın.
.

Sigara Bırakma Günü ile ilgili aramalar:

sigarayı bırakmak, sigara bırakma günü, sigarayı bırakma günü, sigara nasıl bırakılır, sigaradan kurtulmak, sigarayı bırakmak neden zor, sigara bırakma günü ne zaman, sigara bırakma günü yazısı
.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Sigara Bırakma Günü – 9 Şubat - -


Bir Yorum

  1. Melike

    14 Temmuz 2014 at 10:53

    Sigarayı bırakmak gerçekten çok zor. Tam bir bağımlılığa yakalanmış olanlar için ise imkânsız. Bu durumun iyi anlaşılmasını diliyorum. Herkesin bağımlılık derecesi farklı. Sigarayı bırakabilecek olanlar var, kesinlikle bırakamayacak olanlar da var. Bu nedenle, “başkaları bırakabiliyor, sen neden bırakamıyorsun” şeklindeki zorlamaları, insanlık dışı buluyorum. Bence sigara içen herkes, bırakmayı denemeli; bırakabilenler bırakmalı; bırakamayanlara dünyayı dar etme çabalarından da vazgeçilmeli. _

sitemap -- sitemap

banner