Sigarayı Bırakmak İçin Hapse Girdi

sigarayi-birakmak-icin-hapse-girdi

Sigarayı Bırakmak İçin…

Sigarayı bırakmak için uygulanan yöntemlere bir tane daha eklendi.

Sigaranın sağlık açısından zararları, artık herkes tarafından biliniyor. Kansere neden olduğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da; yaşam kalitesini düşürdüğü ve çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini azalttığı kesin.

Sigara bağımlılığına yakalanmış olanlara yapılan insanlık dışı baskılar ve yaşamı daha da zorlaştırıcı (sözde) önlemler ise konunun başka bir boyutunu oluşturuyor. Sigaraya başlamış bulunanları cezalandıran bu uygulamalardan biri de, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletindeki hapishanelerde uygulanan koşulsuz sigara yasağı… Hapishaneye konularak hürriyetinden yoksun bırakılan kişiler, bu normal cezanın dışında bir de sigara yasağı yüzünden biyolojik ve psikolojik işkenceye tabi tutulmuş oluyor. Bu da “mükerrer cezalandırma” olgusunu ortaya çıkarıyor.

Sigarayı Bırakmak Öyle Kolay Olsa…

Yeni kuşakların sigaraya başlamasını önlemek yerine, sigara bağımlılığına yakalanmış olan çaresiz insanlara saldırmayı kolay bir yol olarak gören çeşitli kuruluşlar, “iyi” bir şey yapıyormuş görüntüsü altında, zaten yaşam kalitesi düşmüş olan bu insanlara dünyayı dar etmek için uğraşıyor.

Sigara içen kişilerin, “zararlarını bilmediği için” böyle davrandığını sanıp, “bilgilendirmeye” çalışan (sözde) kampanyalar bir yandan; sigara içenlerin (sözde) sağlığını korumak için getirilen yasakların işkenceye dönüşmesi diğer yandan; bu tür yanlış uygulamalar dünya genelinde çoğalıyor.

Sigara içen herkes, bu illetten kurtulmak ve sigarayı bırakmak ister, zaten. İnsanları sigarayı bırakmak için ikna etmeye ve bu amaçla baskı uygulamaya hiç gerek yok. Onlar sigarayı bırakmak istemedikleri için değil, sigarayı bırakmak denen şey sanıldığı kadar kolay bir şey olmadığı için bırakamıyorlar.

Sigara içenler, bir yandan sigara üreticileri tarafından sömürülürken, diğer yandan da “sigarayı bıraktırma” ürünleri diye satılan saçma aletlerin üreticileri ve “bize gelin sigarayı bıraktıralım” diyen bazı kuruluşlar tarafından da sömürülüyor.

Bütün bu çapraz sömürü saldırıları ve “iyi niyetli” baskılarla uğraşmak zorunda kalan sigara tiryakileri, kendilerince bazı yöntemlerle sigarayı bırakmak için uğraşıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir olay da, sigarayı bırakmak için denenen yöntemlerin uç örneklerinden birini oluşturdu.

Sigarayı Bırakmak İçin Hapse Girmek:

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde yaşayan bir kadın, sigarayı bırakmak için denediği çeşitli yöntemler işe yaramayınca, oldukça farklı bir yola başvurdu.

California eyaletindeki hapishanelerde katı bir sigara yasağı uygulandığını bilen Etta Me Lopez adlı, 31 yaşındaki kadın, bir şekilde hapishaneye girip, günlerce sürecek bir yoksunluk işkencesi pahasına sigarayı bırakmak için, plânını uygulamaya başladı.

Bu amaçla Sacramento Şehir Hapishanesi’nin önünde beklemeye başlayan Lopez, saatler süren bu bekleyişten sonra, binadan resmî bir görevlinin çıktığını gördü. Bu anı bekleyen kadın, Şerif Yardımcısı Matt Campoy’a saldırdı. Şerif yardımcısını önce tokatladı, sonra da koluna vurmaya başladı.

Bu davranışını sürdüren Lopez, sonunda Şerif Yardımcısını kızdırdı ve tutuklanmayı başardı(!). Mahkemeye çıkarılan Etta Me Lopez, kamu görevlisine saldırmak suçundan 63 gün hapis cezasına çarptırıldı. Lopez, mahkemenin bu kararına hiç itiraz etmedi, sigarayı bırakmak amacıyla böyle davrandığını da ancak mahkemenin kararından sonra açıkladı. Hapishanenin yolunu tutan kadını şimdi çok zorlu bir süreç bekliyor. Kendisine başarılar diliyoruz.

Kaynak: ntvmsnbc.com

 


 

İlgili Aramalar:

sigarayı bırakmak, sigarayı bırakma yöntemleri, sigaradan kurtulmak istiyorum, sigara içenlere yapılan baskılar, sigara içenler ikinci sınıf vatandaş mı, sigarayı bırakmak için kullanılan ürünler, sigara bırakma ilaçları, sigaranın zararını azaltan hava temizleme cihazı nereden alınır, sigara içilen evler için hava temizleme cihazlarının fiyatları, evde dumansız temiz hava nasıl sağlanır, sigara dumanını yok eden havayı temizleyen cihazlar çok pahalı mı, sigara dumanını yok eden led anyon jeneratörü havayı nasıl temizler, sigarayı bırakmak kolay mı, sigarayı bırakmanın kolay yolu var mı

 
 

.
İlgili Yazılar:

5 yorum

  1. Çok güzel bir yazı. Sigaraya bir kez paçasını kaptırmış olanlara 2. sınıf insan muamelesi ve baskı yapmak yerine, yeni nesillerin sigaraya başlamasını önlemek lazım. Önemli olan sigarayı bırakmak değil, bir kez başlamamak. Bu kadının durumu da bunu ispatlıyor.

  2. Ben sigarayı hayatımda içmedim. İçenlerin sigarayı bırakmak istediğine inanmıyorum. Sigara içenlere yapılan baskı ve yasakları destekliyorum. Hatta hepsini hapse tıkıp, sigarayı bırakıncaya kadar orada tutmak iyi fikir. Bence sigarayı bırakmak böyle mümkün olur.

    • Vay be!.. Sigarayı bırakmak düşüncem vardı, ama sigara içmeyenler Zeynep Hanım gibi faşizan düşünceli oluyorsa, sigarayı bırakmak pek iyi bir düşünce değil galiba. Nedir bu düşmanlık, bu kin yaaa…

      Oldu olacak, sigara içenleri toplayıp, gaz odalarına gönderin, sonra da toplu mezarlara atın, olsun bitsin. Yuh yani…

  3. Sigara şirketleri ülkelerin yönetimini etkileyebiliyorken, sigarayı bırakmak görünümlü kampanyalar elbette samimi olmaz. Niyetleri gerçekten sigarayla savaşmak olsa, yazıda denildiği gibi, yeni nesillerin sigaraya başlamasını engellemek için çalışırlardı. Dostlar alışverişte görsün mantığıyla, sigarayı bırakmak isteyen ama bırakamayacağını bildikleri tiryakilere hücum ediyorlar. Bir yandan da yeni nesiller, dev sigara şirketleri için yeni müşteriler olarak yetiştiriliyor. Zeynep Hanım gibiler de, kukla gibi bu oyuna alet oluyorlar.

  4. Sigarayı bırakmak düşüncesini uzun zaman kafamda taşıdım, defalarca denedim. Saha sonra, sigara içenlere düşmanca davranıldığını gördüm, tekrar tekrar düşmanca olaylar yaşadım. Artık sigarayı bırakmıyorum, bırakmayı düşünmüyorum. “Düşmanımın düşmanı dostumdur” demiyorum, ama sigara artık benim düşmanım değil. Başlamamış olanlar, başlamasın. Yeni nesillerin sigaraya başlamasına engel olunsun, ama böyle düşmanca davranarak değil. _

Yorumlar kapatıldı.