Tıp Bayramı, Gerçek Doktorlara Kutlu Olsun

tıp bilimi, sağlık sektörü, ailecesaglik.com

14 Mart Tıp Bayramı

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı (Doğrusu “tıb” olduğu halde, yanlışı iyice yaygınlaştığı ve doğrusunu kullanan artık neredeyse kalmadığı için, bundan sonra biz de sitemizde “tıp” demeye karar verdik).

Evet, bugün Tıp Bayramı olduğu halde, neden sadece “gerçek doktorların” bayramını kutluyoruz?

Çünkü tıp, ASLINDA insanları iyileştirmeyi amaçlar; bu amaca uygun davranmayanların, bu mesleğin yüzkarası olduğunu düşünüyor ve onları kutlamıyoruz.

Tıp Bayramı var da, Tıp nerede?

Tıp bilimi günümüzde öyle bir sektör haline geldi ki, vicdan taşıyan bazı doktorlar da artık buna isyan ediyor. Parmağı “uf olan” küçük çocuğa bile öyle bir ağrı kesici ilâç yazıyorlar ki, yan etkileri çok iyi hesaplanmıştır; o çocuk artık ömrü boyunca bu “sektör”ün para kazanmasına hizmet eder. Tabii “müşteri sadakati” için ayarlanan ölümcül yan etkilerden biri onu öldürmezse…

İlâcın “yan etkileri” gibi “masum” bir sebeple, sapasağlam insan kan kusar, kalp krizi yaşar, kansere eğilimli olur. Onlarca hastalık ve rahatsızlık ile, artık “sektör”ün para kaynaklarından biri haline gelir. Burada ilâç ismi vermek istemiyoruz, liste çok uzun, bilenler biliyor.

Aslında bilim olarak tıp, çok ilerledi. İstenirse birçok hastalık tamamen yok edilebilecekken; tam tersi bir durum yaşanıyor. Genç yaşta aniden kalp krizi geçirip ölenler, kanser hastalığıyla boğuşanlar, yüzlerce kat çoğaldı.

Hastasına “müşteri” gözüyle bakan bir kesim, bütün diğer “sektör”ler gibi MÜŞTERİLERİNİ ÇOĞALTMAK için çalışıyor. Hastayı iyileştirmek yerine, hastalığın “belirtilerini” geçici olarak ortadan kaldırıp, (semptomatik tedavi) o hastalıktan para kazanmaya devam ediyor.

“Hormonlu ve GDO’lu Gıda” sektörü ile işbirliği içinde, insanların sağlığı kasıtlı olarak bozulup, iyi para kazandıran “sadık” müşterilere dönüştürülüyor. Bu vicdansızlığa isyan eden gerçek doktorlar da, “sağlık” adı altında yapılan büyük kıyımlar karşısında çaresiz. Yine de seslerini duyurmak için çalışıyorlar. İşte küçük bir örnek; neden söz ettiğimizi anlamak için mutlaka izleyiniz. Anafikir, videonun son cümlelerinde:
.


.

Tıp Bayramı için, tıp mağdurları ne düşünür?

Madalyonun diğer yüzünde ise hastalar ve hasta yakınları var. Son zamanlarda hasta yakınlarının doktorlara saldırması çokça gündeme geliyor. Bu insanlar sanki zevk için şiddete başvuruyormuş gibi bir görüntü var. Protestolar yükseliyor, olaylar kınanıyor vb…

Eğri oturup, doğru konuşalım: Canından çok sevdiği evlâdının veya anne -babasının, “sigortası yok” gibi nedenlerle hastaneye alınmayıp, bile bile ölüme terkedilmesi durumunda, hangi insan tepkisiz kalabilir ki?

Şiddetin hiçbir türünü, asla onaylamıyoruz; insanları şiddete zorlayan bu vicdansız uygulamalar daha büyük şiddettir, onları da onaylamıyoruz.

Bazı taksicilerin, “kazançlı değil” diye kısa mesafe yolcularını almak istemeyişi gibi; bazı hastalar da aynı anlayışın kurbanı oluyor, ölüp gidiyor. Asıl “şiddet” bu değil mi?.. “Asabî” denilen o hasta yakınlarının yerinde olmayı isteyenler parmak kaldırsın.

“Küçük insanlar kişilerle, sıradan insanlar olaylarla, büyük insanlar sistemlerle ilgilenir” denir… İnsan yerine konulmama acısından ne yapacağını bilemeyen o “kişileri” bırakın da, bu tür “olaylara” neden olan “sistemi” düzeltin.

————-

Bu küçük “önce iğneyi kendine, sonra çuvaldızı başkasına” sohbetinden sonra, şimdi gelelim Tıp Bayramı konumuza…

Tıp Bayramı nasıl ortaya çıktı?

Tıp Bayramı neden 14 Mart’ta kutlanıyor? 14 Mart, Türkiye’ye özgü bir tıp bayramı günüdür. Başka ülkelerde de aynı anlamda kutlanan başka tarihler vardır.

Örneğin Hindistan’da, ülkenin ünlü doktorlarından Bidhan Chandra Roy’un doğum (ve aynı zamanda ölüm) yıldönümü olan 1 Temmuz tarihi, “Doktorlar Günü” olarak her yıl kutlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise ameliyatlarda genel anestezi uygulamasının ilk kez kullanıldığı tarihin (30 Mart 1842) yıldönümü her yıl kutlanır.

Türkiye’de Tıp Bayramı ve Tıp Haftası:

II. Mahmut döneminde, ülkenin ilk cerrahhanesi, (Hekimbaşı Mustafa Behçet’in teklifiyle) “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adıyla kuruldu. Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda çalışmaya başlayan “cerrahhane”nin kurulduğu tarih (14 Mart 1827), Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Bundan dolayı her yıl 14 Mart günü, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Emperyalizme karşı Tıp Bayramı

Türkiye’de tıp bayramı kutlaması, emperyalizme karşı bir hareket olarak; kahraman tıp mensuplarının işgalcilere karşı yurt savunma hareketi olarak başladı.

Tıp Bayramı’nın ilk kutlanışı, 14 Mart 1919’da, işgal altında bulunan İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran’ın önderliğinde, o gün tıp okulu öğrencileri işgali protesto amacıyla toplandılar. Dönemin ünlü doktorları da onları destekledi.

Tıp Bayramı kutlama tarihi, bir ara değişti. 1929 – 1937 yılları arasında Tıp Bayramı olarak 12 Mayıs günü kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarihti. Ancak daha sonra bu uygulamadan vazgeçildi ve Tıp Bayramı yeniden 14 Mart oldu.

Daha sonra, Tıp Bayramı etkinlikleri sadece bir güne değil, bir haftaya yayıldı. 1976 yılından beri 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca etkinlikler yapılmakta ve bu hafta “Tıp Haftası” olarak kutlanmaktadır.


Hadi biraz da konuya gülmece yönünden bakıp; Cem Yılmaz’ın şovundan “Tıp Bayramı” konulu bölümü izleyelim:

.

.
.
tıp bayramı Gerçek tıp insanlarının ve gerçek doktorların Tıp Bayramı kutlu olsun.

İlgili Aramalar:

Tıp Bayramı nedir, tıp haftası nedir, tıp bayramı neden 14 martta kutlanır, 14 Mart tıp bayramı sadece türkiyede mi, tıp insanları gerçekten iyileştiriyor mu, tıp ilerledi hastalıklar neden çoğaldı, hastasını müşteri olarak gören doktorlar, müşterisini arttırmaya çalışan doktorlara ceza var mı, doktorlara şiddet olayları neden birden çoğaldı, tıp bayramı ne zamandan beri kutlanıyor
.