Yaşam süresi 120 yıla kadar uzayacak!

Yaşam süresi uzuyor mu?

İnsan ömrünü uzatmak ve daha uzun bir yaşam süresi sağlamak için yapılan çalışmalar konuşulurken, yaşlı bir amcanın söylediği bir söz, aslında bu konudaki çalışmaların yönü üzerinde etkili olması gereken bir bakış açısını yansıtıyordu:

—”Evlâdım, yaşam süresi uzamıyor ki, sadece ihtiyarlık uzuyor” demişti amca. Gerçekten de, yaşam süresi uzatma çalışmaları, insan ömrünün gençlik dönemini daha uzun yaşaması yönünde yapılmalı. Yaşlanıp, yaşlılığı uzun yaşamak, çoğu kişinin tercihi değil. Zaten toplumsal çıkarlar da bu yönde olmaz.

Bu bakış açısını belirttikten sonra, şimdi gelelim yaşam süresi hakkındaki haberimize…

Yaşam süresi 120 yıla kadar uzayacak!

Rus bilim adamları, insanların 120 yaşına kadar yaşamasının mümkün olabileceğini iddia etti.

Rus bilim adamları, yaşlanma sürecini ertelemenin yolunu bulduklarını iddia etti. Moskova Devlet Üniversitesi’nden Dr. Maxim Skulaçev ve ekibi, yeni bir antioksidan türünü kullanarak geliştirilecek hap sayesinde insanların 120 yaşına kadar yaşayabileceğini öne sürdü.

Bilim adamları, bu antioksidanın, temel görevi biyolojik enerjinin sağlanması olan, yaşlanmayı tetikleyen, kalp krizi ve Alzheimer ile bağlantılı hücredeki mitokondriyi etkilediğini belirtti.
Yaşlanma sürecini yavaşlattığı öne sürülen yeni “formül” fareler, balıklar ve köpekler üzerinde denendi.

Skulaçev, formül sayesinde hayvanlarda yaşlılığa bağlı birçok hastalığın çok yavaş ortaya çıktığını vurguladı. Bilim adamı, başka araştırmaların da olumlu sonuç vermesi halinde “yaşlılığın artık ertelenebileceğini” ifade etti.

Ancak Skulaçev, 800 yıl yaşamanın mümkün olabileceğine inanmadığını, büyük ihtimalle gelecekte yeni hastalıkların ortaya çıkacağını söyledi.

Konuya ilişkin makale Daily Mail dergisinin internet sitesinde yayımlandı.
———————-
Kaynak : AA

İlgili Aramalar:
————————
insan ömrü en fazla ne kadar, ortalama yaşam süresi son yıllarda, ömür uzatmak, yaşam süresi ömrü uzatma yolları, ülkemizde ortalama yaşam süresi kaç yıl, tıp yaşam süresi uzatıyor mu, yaşam süresi 100 yıl olur mu

.
İlgili Yazılar: