■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Zayıflama konusunda önce sakin olun

Yazının Tam Başlığı: Zayıflama konusunda önce sakin olun
zayıflama çılgınlığı

Zayıflama çılgınlığı

Son yıllarda zayıflama telâşının tam bir çılgınlık şeklini aldığı herhalde inkâr edilemez. Televizyon programlarının yarısı bu konuya ayrılıyor, doktorlar zayıflama uzmanı olarak kanal kanal geziyor, gazetelerde sayfalarca zayıflama diyetleri yayımlanıyor, tıb dünyası zayıflama konusuyla yoğun olarak ilgileniyor. Hatta devletler bile zayıflama konusuna el attı, yiyeceğimiz ekmeğin tuz oranına, yiyeceklerin yağ oranına dair kanunlar çıkarmaya başladı.

Bir belediye, binalardaki asansörlerin ilk dört kat için kullanılmasını yasaklıyor, gerekçesi zayıflama çabamıza destek… Asansör yok, yaşlılar ve zaten zayıf olanlar kusura bakmasın, onları öbür tarafa erken göndereceğiz, ama biz zayıflayacağız… Hayatta en önemli şey, zayıflamak…

Dünyada onca açlık ve savaş varken, Amerika’lı ünlü bir doktorun, “bugün dünyanın en büyük sorunu obezitedir” diye açıklama yapması, çılgınlığın boyutlarını ortaya koyuyor.

Bizde de “elimde olsa yeryüzündeki bütün şekerleri yok ederdim, bir gram bile bırakmazdım” diyecek kadar, akıl sağlığı hakkında kuşku yaratan, zayıflama konusunda aşırı saplantılı “ünlü doktor” açıklamaları hergün bolca görülüyor.

Bir gram yağ fazlası olmayan kişiler bile, harıl harıl diyet listeleri topluyor, televizyonlardaki zayıflama konuşmalarını izliyor, spor salonlarına koşuyor…

Ne oluyor? Nedir bu telâş?..
Evet, aşırı kilo sağlık açısından zararlıdır ama, ortalıkta görülen “orantısız” zayıflama telâşının gerekçesi olabilecek kadar değil… Gerçekten sağlığınızı bozacak kadar fazla kilonuz varsa; sakince, gereken diyet ve sporu yapın. Telâşlanmadan, panik ve takıntı haline getirmeden… En önemlisi, zayıflama konusunda her kafadan çıkan aşırı kural ve uyarılara kulak asmadan…

Sıra fazla kilonun zararlarına gelinceye kadar, sırada ihmal edilen daha bir sürü sağlık kuralı var. Kilo almaktan korktuğu kadar, kanserden korkmayan bu insan tipi nasıl ortaya çıktı? Biz nasıl bu duruma getirildik? …Ve neden?

Zayıflama amacındaysanız, bunları düşünün; bu derin konuyu düşünürken epeyce kalori yakacağınıza emin olun.

Zayıflama kuralları bolluğu

Her kafadan birkaç zayıflama kuralı çıkıyor. Herkes zayıflama uzmanı… Bir sürü kural var, yüzde birini uygulayacak olsam, yarın helvamı yersiniz —diyemiyorum, çünkü şeker ve irmik kilo aldırır diye yemezsiniz 🙂 —

“Onu yeme, bunu yeme, bu kilo aldırır, şu yağ toplar, o kilo yapar, öbürü su tutar”… Eeee?.. Yiyecek birşey kalmadı… Dedik ya, aslında dünyanın en büyük sorunu açlıktır, tokluk değil.

Bu zayıflama kuralları bolluğunda; artık bunların saçma olduğunu; yaşam enerjisinin Uzakdoğu’nun batıl inançlarında değil, gıdalarda olduğunu söyleyecek diyetisyenlere, aklı başında doktorlara ihtiyacımız var. Zaten zayıflama çılgınlığı hakkındaki tüm bu düşüncelerimi sizinle paylaşma gereği duymama neden olan da, ilk kez böyle aklı başında bir ses duymuş olmamdır. Dr. Fevzi Özgönül’ün zayıflama ile ilgili “orantısız” telâş hakkındaki önerilerini altta sizinle paylaşıyorum ve böyle seslerin çoğalmasını diliyorum.

İşte İHA’nın söz konusu haberi, altta:
.

“Kızartma ve hamur işleri kilo aldırmıyor”

Medikal Estetik Dr. Fevzi Özgönül ezber bozan açıklamalar yaptı. Özgönül, kızartma ve hamur işlerinin kilo aldırmadığını iddia etti.

Birçok diyetisyen ve beslenme uzmanının aksine “diyetlerin saçma olduğunu ve ağır sporun zayıflamaya yol açmadığını dile getiren Dr. Özgönül, ezber bozacak açıklamalarda bulundu.

“Zayıflamanın çaresi olarak iştah kapatmanın değil, iştahı daha da açmak olduğu “iddiasında bulunan Özgönül, şunları söyledi:

– Diyetler insan vücuduna yapılan en büyük ihanettir.
– Bütün diyetler terk edilmelidir.
– Zayıflamak için ağır spor vücuda büyük zarar verir.
– Bizi şişmanlatan yemek değil, sindirememek.
– İştahınızın açık olması iyi bir şey, sakın onu kapatmaya çalışmayın.
– İştah artışı normaldir ve şişmanların normal bedene dönme arzusudur.
– Her şeyden doyana kadar yiyin, ama sindirebildiklerinizi yiyin.
– Zayıflama ilaçlarından uzak durulmalı.
– Kepek ekmek aldatmacadır, sindirimi çok zordur.
– Mide operasyonu çok riskli ve sakıncalı.
– Kızartma ve hamur işleri kilo aldırmaz.
– Sakın kalori hesabı yapmayın, tartıları yok edin.

– Tatlı da yiyin ama ölçülü.
– Ara öğün lafı aldatmacadır. Normali üç öğündür.
– Acıkmadan yemeyin, doyana kadar yiyin
– Büyük tuvalete çok giden sevinmesin, üzülsün. Çünkü yediklerini sindirmeden dışarı atıyor.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Zayıflama konusunda önce sakin olun - -


sitemap -- sitemap

banner