Ekşili Köfte Yemeği

Ekşili köfte yemeği küçük çocuğu olan annelerin besleyiciliği nedeniyle sık sık pişirerek çocuklarına yedirdikleri bir yemek. Pek çok anne sağlıklı ve çocuk gelişimi için yararlı olan sebzeleri çocuklarına yedirmekte zorlanıyor. Fakat yemeğin içinde köfte varsa çocuklar köfteye bayılıyor ve yanında sebzeyi de yiyorlar. Böyle yemek seçen çocuklarınız için ekşili köfte yemeğini siz de tercih edebilirsiniz.

Ekşili Köfte tarifini uygularken ve diğer yemekleri de yaparken, yazılı olan malzemeye ek olarak, zevkinize uygun katkılarla yemeği daha besleyici duruma getirebilirsiniz; özellikle soğan, havuç, sarımsak, maydanoz, çeşitli baharatlar ve yeşillikler ekleyerek, yemeğinizi zenginleştirebilirsiniz. Tarifimizde zevkinize göre yaptığınız değişiklikleri ve sonuçlarını yazımızın altına yorum olarak yazarsanız, yemek yapmada acemi olan ya da değişik tatlar denemek isteyen diğer okuyucularımıza ve bize katkı sağlamış olursunuz.

Ekşili Köfte Yemeği İçin Malzemeler:

 • 1/2 kg. orta yağlı kıyma
 • 2 adet orta boy kuru soğan (yada 1 adet büyük)
 • 1,5 çay bardağı pirinç
 • 2 adet ince havuç
 • 2 adet orta boy patates
 • 4 çorba kaşığı sıvıyağ
 • 3 su bardağı sıcak su
 • tuz, karabiber, kimyon
 • 1 su bardağı un

Ekşili Köfte Yemeği Terbiyesi için:

 • 1 adet limon
 • 1 adet yumurta

Ekşili Köfte Yemeği Yapılışı:

 1. Soğanlar rendenin ince tarafı ile rendelenerek kıyma, yıkanmış pirinç, tuz ve baharatlarla birlikte özdeşleşene dek yoğrulur. Hazırlanan harçtan misket büyüklüğünde köfteler yuvarlanarak bir tepsiye dizilir ve üzerine un serpilir ve tepsi sallanarak hepsinin unlanması sağlanır. (Bu aşamada köftelerinizi daha sonra yapmak üzere buzluğa kaldırabilirsiniz.)
 2. Patatesler kuşbaşı doğranır.
 3. Havuçlar halka şeklinde doğranır.
 4. Tencereye yağ ilave edilir ve doğranmış havuçlar ve patates sıvı yağda sotelenir. Üzerine sıcak su dökülerek.
 5. Her tarafı unlanmış köfteler iki avuç arasında nazikçe sallanarak fazla unları silkelenir ve teker teker tencereye atılır. Tüm köfteler tencereye atıldıktan sonra fazla zedelemeden karıştırılır ve ocağın altı kısılarak pişmeye bırakılır.
 6. Bu arada bir limonun suyu yumurta ile çırpılarak terbiyesi hazırlanır.
 7. Pişmeye yakın (piştiğini pirinçlerin şişmesinden anlayabilirsiniz) terbiyesinin üzerine yemeğin suyundan azar azar eklenerek yumurtanın beyazı katılaşmadan bir kase kadar karışım elde edilir. Karışım yavaş yavaş yemeğe ilave edilerek karıştırılır. 3-4 dakika daha kaynatılarak ocağın altı kapatılır.
 8. Yağda yakılmış nane ile servis edilir.

Ekşili Köfte Afiyet olsun.

Ekşili Köfte” yemeği veya sitemizdeki kolay yemek tarifleri içinden herhangi birini yaptıktan sonra, izlenim ve düşüncelerinizi de yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

.