Pırasa Köftesi Tarifi

Pırasa Köftesi Tarifi

Pırasa köftesi tarifi hafif, lezzetli ve çok kolay bir tarif… Pırasa yemekten hoşlanmayan çocuklarınıza pırasayı bu şekilde sunabilirsiniz. Çok seveceklerinden eminiz. Ayrıca, pırasa köftesi aperatif olarak da konuklarınıza sunabileceğiniz bir lezzet.

Pırasa, diğer yeşil sebzeler ve soğan, sarımsak gibi sağlığımıza pek çok yararı olan bir sebzedir.

Amerika ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde insanlar sağlığa olan katkılarından daha fazla yararlanabilmek için çiğ olarak meyve ya da bir atıştırmalık niyetine tüketirler. Bu toplumlarda daha bebek ve çocukken ellerine kemirmeleri için çiğ pırasa verilerek alıştırılır.

Turistik yörelerimizden birinde yıllar önce tatile gelen üç çocuklu bir Amerikan ailenin manavdan seçerek, beş tane pırasa satın alıp, hemen oracıkta üst yapraklarını soyup, çocuklarına birer tane dağıttığını ve pırasalarını yiyerek uzaklaştıklarını gördüğümde çok şaşırmıştım. Daha sonra buna farklı yerlerde çok defa rastladım.

Bazı turist ailelerle sohbet etme imkanı bulduğumuzda ve biraz da araştırma yaptığımda öğrendim ki pırasa, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanseri önlemeden tutun da bebeklerin beyin gelişimine ve zihinsel sağlığa kadar pek çok işe yarayan bir sebze imiş. Pırasanın, içeriğindeki yüksek lif oranı ve düşük kalorisi nedeniyle diyetisyenlerin zayıflama programlarında kullanıldığını zaten biliyorsunuz.

Pırasa, pişirildiğinde de pek çok madensel tuz, vitamin ve mineral açısından değerinden kaybetmez. Ülkemizde soğanı ve sarımsağı çiğ olarak tüketme alışkanlığına sahip olsak da nedense pırasayı çiğ olarak tüketme alışkanlığımız yok. Pişirildiğinde bile birçoğumuz çocuklarımıza yedirmekte zorlanıyoruz. Aşağıda paylaştığımız pırasa köftesi tarifi sayesinde çocuklarınıza pırasa yedirebilecek ve çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlamış olacaksınız.

Pırasa Köftesi İçin Malzemeler:

 • 1 kilo pırasa
 • 250 gr kıyma
 • 1 adet yumurta
 • tuz,
 • karabiber

Pırasa Köftesini Kızartmak için:

 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı mısır unu
 • mısır özü yağı

Pırasa Köftesi Yapılışı:

 1. Pırasa çok ince doğranır ve çok iyi pişene dek haşlanır.
 2. Haşlandıktan sonra iyice sıkılır sulu kalmamasına dikkat edilir.
 3. İçine yumurta, kıyma, tuz, karabiber eklenir. İyice karıştırılır. 1-2 saat buzdolabında bekletirseniz şekil vermesi daha kolay olur.
 4. Sonra elinizle ızgara köfte şekli verilir.
 5. Köftelerin tümü hazırlanınca diğer yerde 2 yumurta çırpılır. Köfteler tek tek önce yumurtaya sonra mısır ununa bulanarak, mısır özü yağında kızartılır sıcak servis yapılır.

Pırasa Köftesi Tarifi Afiyet olsun.

——————-

Pırasa Köftesi Tarifi İçin Gelen Aramalar

Pırasa Köftesi, köfte tarifleri, sebzeli köfte …

.