Pastırmalı Kuru Fasulye

pastırmalı kuru fasulye

Pastırmalı kuru fasulye özellikle kış mevsiminde evde bakliyat sever çok olunca tüketimi de fazla olan bir yemek. Ayrıca kuru fasulye tarifinin 3 farklı pişirme şekli olur. Bizce pastırmalı kuru fasulye en hızlı bu şekilde pişirilir.

Zaman sorunu olan, çalıştığı için işten eve geç gelip, yemek pişirmek zorunda olan bayanlar bu tarif tam size göre. Öyle geceden ıslatmak falan yok. Hemen 2 dakika haşla, suyunu süz, düdüklüde 45 dakika pişir. Hepsi bu kadar. Hakikaten lezzet olarak da diğer pişirme yöntemlerinden hiç bir farkı olmuyor. Deneyin, beğeneceksiniz.

Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

(Hızlı yapım şekli ile)
Toplam süre yaklaşık 1 saat 15 dakika. Kolay gelsin.

Pastırmalı Kuru Fasulye İçin Malzemeler:

 • 2,5 su bardağı kuru fasulye
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 büyük baş kuru soğan (küçükse 2 adet)
 • 1 çay kaşığı tepeleme kırmızı toz biber
 • 1,5- 2 litre sıcak su
 • 5-6 yemek kaşık sıvı yağ
 • 200 gr. pastırma

Pastırmalı Kuru Fasulye Yapılışı:

 1. Kuru fasulyeleri ayıklayıp  yıkayın. Tencerede fasulyeleri geçecek kadar soğuk su ilave edin ve kaynamaya başlayınca 2 dakika kadar daha kaynatın ve suyunu süzün.
 2. Soğanı yemeklik doğrayın.
 3. Düdüklü tencereyi ocağa alın ve tencereye önce yağı koyun, soğanı kavurun.
 4. Ayrı bir yerde sıcak suyunuzu  hazırlayın.
 5. Salçayı da ilave edin. Beraberce 2-3 dakika kadar kavurun.
 6. Fasulyeleri, tuzunu, kırmızı biberini ilave edip, 2-3 kez daha karıştırın.
 7. Haşlanmış fasulyeleri düdüklü tencereye ilave edin.
 8. Daha sonra fasulyelerin sıcak suyunu koyun ve karıştırın. Sıcak su seviyesini; Fasulyelerin üzerine sıcak suyu kaşığı dik pozisyonda tenceredeki fasulyelere değdikten sonra, kaşık kısmının ¾ ünü geçecek şekilde su ilave ederek ayarlayabilirsiniz.
  Her zamanda Tutar. Fakat su miktarı fasulyenin cinsinde çok önemlidir.
 9. Tencerenin kapağını kapatın. Düdüğü çalana kadar orta hararetli ateşte, daha sonrasında ise kısık  ateşte 40 dakika kadar pişirin. Tencerenin kapağının havası gidince açın ve içerisine pastırmaları 3 veya 4 e bölerek ilave edin  ve suyunu kontrol edin. Eğer suyu biraz fazla ise kapağı açık vaziyette çok az daha kaynatın. Eğer suyu az ise; yeterince kaynar su ilave edip 5 dakika kadar daha pişirin. Sıcak olarak servis edin.

Pastırmalı Kuru Fasulye Afiyet olsun.

Pastırmalı Kuru Fasulye İçin Gelen Aramalar

Pastırmalı Kuru Fasulye, Kolay Yemekler, Yemek Tarifleri, Oktay Usta tarifleri, Kuru fasulye Tarifi, evde kolay yemek yapmak, pastırmalı kuru fasulye nasıl pişirilir

.