Ezogelin Çorbası Tarifi

Ezogelin Çorbası Tarifi

Ezogelin çorbası tarifi Anadolu’nun bağrından çıkmış bir lezzet. Gaziantep yöresine ait ezogelin çorbası tarifi öyle bir lezzet ki halk arasında çorbaların şahı olarak biliniyor. Çorba tarifini vermeden önce merak edenler için bu çorbanın hikayesini paylaşalım.

Gaziantep’in Oğuzeli’ne bağlı bir köyde 1909 yılında zöhre adında bir kız çocuk dünyaya gelir. Kız çocuk büyüyüp serpildikçe öyle güzel olur ki artık ona Zöhre değil güzel anlamına gelen “Ezo” demeye başlarlar. Ezo ismi yörede yayılıp dillere destan olur. Ezo büyür, köyünün delikanlılarından birine aşık olur ve sevdiğiyle evlendirilir. Sonra da yörede Ezo Gelin diye nam salar. Evliliğinde mutludur Ezo gelin. Herşey çok güzel giderken, bu evliliği çekemeyenlerin dedikoduları ve bu evlilikte gözü olanların iftiraları Ezo Gelin’in evliliğinin bitmesine neden olur.

Ezogelin Çorbası Tarifi Nasıl Ortaya Çıktı?:

Evliliği bitip dul kalan Ezo Gelin, yıllarca aşk acısıyla ve yoksullukla mücadele ettiği halde, ona aşık olan, onunla evlenmek isteyen herkesi geri çevirir. Gözü hiç kimseyi görmez ve bir daha da aşık olmaz. Ezo Gelin, güzel olduğu kadar çok da hamarat ve yardımseverdir. Elinden geldiğince çevresindeki herkesin yardımına koşmaktadır. Altı yılı böyle yoksulluk ve aşk acısıyla geçer.

Sonra erkek kardeşi teyzesinin kızı ile evlenmek ister ama aile kızı vermek için berdel şartı koyar ve karşılığında Ezo gelini ister. Gaziantep yöresinde o zamanlar çok yaygın olan berdel, başlık parası sorununun sözde çözümüdür. Bir aileye başlık parasız kız verirken o aileden başlık parası ödemeden kız alma olayıdır. Yani gelin değiş-tokuşudur.

Kardeşinin mutluluğuna engel olmak istemeyen Ezo gelin, ailesinin de baskısıyla bu duruma razı olur ve çocukluğundan beri kendisine deli divane aşık olan teyzesinin oğlu Memey ile 1936 yılında evlendirilir. Kocasıyla iyi anlaşır ama mutsuzdur. Çünkü, o zamana kadar, yoksulluğu, açlığı, aşk acısını yaşamış olan Ezo Gelin şimdi de gurbet acısı çekmektedir. Köyünden çok uzakta Suriye’nin Calabrus bölgesindeki Türkmen oymağına gelin gitmiştir.

Ezo Gelin, 47 yaşına gelip, ölünceye kadar 20 yıl memleket hasreti çeker. O zamanlar ince hastalık diye bilinen veremden kurtulamayıp, 1956 yılında bu dünyadan göçüp gider.

Güzelliği dillere destan olan Ezo Gelin’in Gaziantep’te dul kalıp, yoksulluk yaşadığı günlerde işte bu ezogelin çorbası tarifi ortaya çıkmıştır. Evinde azar azar kalmış çeşitli malzemeyi karıştırarak pişirdiği çorbayı içenler çok beğenmiştir. Bu ezogelin çorbası tarifi kısa zamanda yörede yayılmış, hatta tüm Anadolu bu lezzeti sofralarına koyar olmuştur.

Alın size harika bir ezogelin çorbası tarifi. Bu tarife bayılacaksınız.

Ezogelin Çorbası Tarifi İçin Malzeme:

 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 kahve fincanı pirinç
 • 1 baş kuru soğan
 • 1 kahve fincanı ince bulgur
 • 3 su bardağı et suyu
 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 3 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • 1-2 tane limon tuzu veya limon suyu
 • Bir tutam tuz

Ezogelin Çorbası Tarifi Hazırlanışı:

 1. Yemeklik doğranmış soğanlar, dövülmüş sarımsak yağda kavrulur.
 2. Daha sonra mercimek,bulgur,pirinç ilave edilir ve kavurma işlemine devam edilir.
 3. Üzerine domates ve biber salçası ilave edilir.
 4. Et suyu,su ve tuz da ilave edilir.
 5. Kaynamaya bırakılır. Mercimekler iyice pişince nanesi ve limon tuzu içine atılır.
 6. Pişince ocaktan alınır.

Ezogelin Çorbası Tarifi Afiyet olsun.

Ezogelin Çorbası Tarifi

Ezogelin Çorbası Tarifi İçin Gelen Aramalar

ezogelin, kolay çorba tarifleri, ramazan yemekleri, kolay çorbalar, çorba tarifi, ezogelin çorbası tarifi …

.