Kolay Kefal Balık Çorbası

kolay kefal balık çorbası tarifi
kolay kefal balık çorbası

Kolay kefal balık çorbası tarifimize geçmeden önce kefal balığı hakkında kısa bir bilgi verelim.

Kefal, Dünya’da 80’den fazla, Türkiye’de ise 7 çeşidi bulunan, hemen hemen her türlü suda rahatlıkla ve 10-15 yıl gibi uzun bir süre yaşayabilen iri bir balık türüdür. Ülkemizde en çok bilinen çeşitleri sarıkulak kefal, mavi kefal, altınbaş kefal, topan kefal, has kefal ve rus kefali türleridir. Bunlardan en lezzetlisi sarıkulak kefaldir. Ayrıca, kefal balığının yumurtaları da çok değerli ve lezzetlidir.

Kefal balığının eti beyazdır. Bu balık türü yaz mevsimi hariç diğer tüm mevsimlerde lezzetli olur. Sığ ve kirli sularda da yaşayabilen bir balık olduğu için, bu balığı alırken güvendiğiniz bir balıkçıdan almanızı tavsiye ederiz. Çünkü sığ ve atık su kanallarının boşalma alanlarında yetişen kefaller yine aynı alanlarda yetişen midyelerde olduğu gibi sağlığa zararlı olabilecek civa ve alüminyum gibi ağır metaller içerebilir.

Kefal balığının doğru temizlenmesi çok önemlidir. Eğer gerektiği gibi temizlemezseniz, çorbanızın tadı acı ve kokusu kötü olabilir. Aşağıdaki kolay kefal balık çorbası tarifimizde bu balığın doğru temizleme yöntemini de bulabilirsiniz.

Kolay Kefal Balık Çorbası İçin Malzemeler:

►1 adet iri kefal
►3-4 diş sarımsak
►2 adet kuru soğan
►2 adet havuç
►yarım demet maydanoz
►2 kaşık un
►yarım limon suyu, tuz, karabiber

Kefal Balığı Nasıl Temizlenir?

Kefal balığını balıkçıdan satın alırken, balıkçınızın temizlemesini rica edebilirsiniz. Ama ben kendim temizleyerek, temizliğinden ve tazeliğinden emin olmak istiyorum. Kefal, iri ve pullu bir balıktır. Öncelikle pullarını bıçağın tersiyle kuyruktan kafa kısmına doğru ters yönde kazıyarak temizlemeniz gerekir. Ardından karın kısmını yararak iç organlarını alınca ortaya çıkan koyu renkli karın zarını da beyaz etine ulaşıncaya kadar iyice temizlemelisiniz.

Bu balığın lezzetli olabilmesinin püf noktası doğru temizlenmiş olmasıdır. Temiz sularda yetişmiş kefalin karın zarı kahverengi olur. Eğer kefaliniz kirli ve sığ sularda yaşamış ve beslenmişse karın zarının koyu renkli hatta siyah olduğunu ve kötü koktuğunu göreceksiniz. Kefalin karın zarı tamamen temizlenmezse balığınızın tadı acı ve lezzetsiz olur ve pişerken kötü kokar.

Karın zarını temizledikten sonra iç tarafında ortadaki omurgasının boyunca uzunlamasına bıçakla çizik atarak kesin ve omurganın sağında ve solunda gördüğünüz şerit şeklindeki siyah bölümü de mutlaka temizleyin. En son kafasını da kesip atın. Çünkü bu balığın kafasında yenebilecek kadar fazla et yoktur. Temizlediğiniz kefali uygun büyüklükte parçalara ayırarak bol suyla yıkayın.

Kolay Kefal Balık Çorbası Yapılışı:

Büyükçe bir kefal balığı satın alınıp temizlenir ve uygun büyüklükte parçalara kesilerek bölünür. Bolca su ile yıkanıp hazırlanır.

Diğer taraftan, birkaç baş doğranmış soğan, havuç ve ayıklanmış sarımsak dişleri ile maydanoz yaprakları yağda kavurulmalıdır.

Balık parçaları da bu tencereye koyulmalıdır. Üzerlerine, yetecek miktarda su eklenip ocağa konur ve orta ateşte, hep birlikte pişirilir.

Piştikten sonra, tencere ocaktan alınıp, balık suyu bir kaba süzülür. Balık suyunun içine 2 kaşık un  karıştırılıp, bir iki taşım kaynatılır.

Pişmiş kefalin derileri soyulup dikkatle bütün kılçıkları ayıklanır. Bembeyaz kalan et parçaları, ufak ufak doğranıp çorba suyuna konur. Tekrar ateşe bırakılır. Tuzu ve baharatı ilâve edilir. 5 dakika daha kaynatılır.

Bundan sonra, ocaktan indirilip kepçe ile kâselere bölünür. Sofraya getirilir.

Kolay Kefal Balık Çorbası Afiyet olsun.

kolay kefal balık çorbası tarifi
kolay kefal balık çorbası

Kolay Kefal Balık Çorbası İçin Gelen Aramalar

kefal nasıl bir balık, kefal yenir mi, balık çorbası, balık çorbası tarifleri, kefal, kolay balık çorbası, kolay çorbalar, ramazan çorbaları, sebzeli kefal, Sebzeli Kefal Balığı Çorbası, balık çorbası tarifi, balık yemekleri, çorba çeşitleri, kefal, kefal çorbası, kefalden çorba, kolay çorba tarifleri, Kolay Kefal Balık Çorbası.

.