Sebzeli Kefal Balığı Çorbası

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası
Sebzeli Kefal Balığı Çorbası

Çok lezzetli bir sebzeli kefal balığı çorbası tarifi deneyin. Bu tarifi, diğer balık türleri ile de hazırlayabilirsiniz.

Kefal balığı, ülkemiz denizlerinde bol miktarda bulunan bir balıktır. Bu balığın pek çok türü olup, bu türler çok küçük farklılıklarla birbirinden ayrılırlar. Kefal balığının en çok bilinen çeşitleri sarıkulak kefal, mavi kefal, altınbaş kefal, topan kefal, has kefal ve rus kefali türleridir.

Kefal balığı, kirli ve sığ sularda da uzun süre yaşayabilen pullu ve iri bir balık türüdür. Pişireceğiniz kefal balığının nerede yaşadığı ve yakalandığı önemlidir. Temiz sularda yaşayan kefalin ağır kokusu olmaz ve karın zarının rengi açık kahverengidir. Temiz su kefali hem daha lezzetli olur, hem de sağlığa zararı maddeler içermez.

Suyun kirli olduğu bölgelerde yaşayan ve beslenen kefal balığının karın zarı koyu siyah renkte olur ve bu kefali pişirmeden önce karın zarını iyice temizlemezseniz kötü kokulu, lezzetsiz bir balık yemeğiniz olur. Sığ ve kirli sulardan beslenen kefal balığı bu nedenle çok tercih edilmemektedir. Kefal alacaksanız, balığın nereden tutulduğunu açıkça söyleyen, güvendiğiniz bir balıkçıdan almanızı öneririz. Ayrıca, Kefal, yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde güvenerek tüketilebilir.

Kirlilik düzeyinin yüksek olduğu sığ sularda, atık su kanallarının denize boşaltıldığı yerlerde, büyük limanların içlerinde yaşayan kefal balığının tüketilmesi çok sağlıklı değildir. Çünkü bu bölgelerdeki sularda beslenen balıklarda civa ve alüminyum gibi sağlığımıza zararlı olabilecek maddeler bulunabilir.

“Bu kadar dikkat çekici açıklamadan sonra şimdi kefal pişirilir mi?” demeyin. Elbette pişirilir. Kefal balığını avladığımız bölgeye ya da satın aldığımız balıkçıya güveniyorsak kefal balığı tüketmemiz gereken bir deniz ürünüdür. Sağlığımız için gerekli olan tüm Omega 3 yağ asitlerini, E vitaminini, B vitamin türevlerini, fosfor ve demir gibi daha birçok yararlı maddeyi kefal balığı tüketerek karşılayabiliriz.

Kefal balığı, diğer balık türlerine kıyasla çok lezzetli olmasa da vitaminler, madensel tuz ve mineraller açısından zengindir. Doğru pişirme yöntemi ile oldukça lezzetli hale gelir. Tercihe göre tavada kızartma, tencere de buğulama ya da ızgarası da yapılabilir. Ancak bu pişirme yöntemlerini tavsiye etmiyoruz. Kefali en güzel ve lezzetli pişirme yöntemi ya fırında bol sebzeli pişirmek ya da sebzeli kefal balığı çorbası yapmaktır. Şimdi lezzetli bir sebzeli kefal balığı çorbası tarifi verelim. Deneyin, beğeneceksiniz.

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası İçin Malzeme:

 • 1 Adet kefal balığı
 • 1 Adet havuç
 • 1 Adet patates
 • 1 Adet kereviz
 • 4-5 Adet defne yaprağı
 • 1 Çorba kaşığı salça
 • 1 Demet maydanoz
 • 1 Adet limon
 • 2 Çorba kaşığı un (tepeleme)
 • 1-2 Çorba kaşığı tereyağı veya margarin
 • 1 Adet soğan

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası Yapılışı:

Tencereye yağı alıp, eritin. Soğanı yemeklik doğrayıp, ilave edin. Soğanlar pembeleşene dek kavurun. 

Patates, havuç ve kerevizin kabuklarını soyup, fındık iriliğinde küp küp doğrayın. Sebzeleri de tencereye aktarıp, ara sıra karıştırarak sote edin. 

Sebzeler yumuşamaya başlayınca tencereye yeterince su, salça ve tuz ilave edin. 

Kefalin kafasını ve iç organlarını temizleyip, özenle yıkayın. 2 santim eninde yuvarlak dilimler halinde kesin. (bel kemiğini çıkarmadan) Tencereye iri doğradığınız balık parçalarını da ilave ederek ağır ateşte balıklar ve sebzeler yumuşayana dek pişirip, tencereyi ateşten alın.

Çorbanın suyunu delikli süzgeçten geçirin. (sebzeler tadını balığa verdiği için sebzelerin posalı kısmını kullanmaya gerek kalmaz) 

Tereyağı eritip, unu ilave edin. Un sararana dek kavurun. Bir kepçe çorbanın suyundan ilave edip, unu bulamaç haline getirip, tencereye aktarın.

Bir taşım kaynattıktan sonra ateşten indirin. Tabaklara birer dilim kefal koyup, üzerine çorbanın suyundan bir kepçe gezdirin. Limon sıkarak servis yapın.

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası Afiyet olsun.

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası
Sebzeli Kefal Balığı Çorbası

Sebzeli Kefal Balığı Çorbası İçin Gelen Aramalar

kefal nasıl bir balık, kefal yenir mi, balık çorbası, balık çorbası tarifleri, kefal, kolay balık çorbası, kolay çorbalar, ramazan çorbaları, sebzeli kefal, Sebzeli Kefal Balığı Çorbası.

.