Barbunya Tava Tarifi

Barbunya Tava

Barbunya tava tarifi, tavada balık tarifleri arasında belki de en kolay ve en lezzetli olanı. Barbunya balığının o kendine has yağlı, beyaz ve lezzetli eti tavada kızartıldığında harika oluyor. Hem de çok çabuk piştiği için kolayca sofraya lezzetli ve sağlıklı bir yemek koyabiliyorsunuz.

Barbunya balığı, ülkemizde Ege ve Akdeniz ile Marmara Denizi’nde yaşayan bir balık türüdür. Ege de halk arasında “Barbun” denir.

Barbunya balığı yetiştiği yere göre kaya barbunu, ot barbunyası, paşa barbun, kum barbunu gibi değişik isimler alır. Ege’de lezzeti ve büyüklüğü açısından halkın en çok tercih ettiği tür kaya barbunudur.

Barbunya balığının en bol bulunduğu ve lezzetli olduğu dönem yaz mevsiminde temmuz ile ekim ayları arasıdır. Barbunya balığı yazın üreme döneminde kıyıya yakın dolaşırken, kış döneminde daha derinlere gider. Barbunya balığı çoğu kez aynı balık grubundan olan tekin balığı ile karıştırılır. Tekir balığı, barbunya balığından biraz daha ufak olur ve burun kısmı barunya balığınınki gibi küt değil, biraz da sivridir. Renk olarak incelendiğinde barbun balığının turuncu-kırmızımsı canlı bir rengi varken, tekir balığının daha soluk renkte olduğu görülür.

Tavada balık tarifleri arasında barbunya balığının da yeri bir ayrı olur diyenlerin vazgeçemediği bir lezzet olan barbunya tava tarifini denemediyseniz, hemen kolları sıvayıp işe başlayın.

Barbunya Tava Malzemeleri:

 • 8 adet taze barbunya balığı (700 gr.)
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 su bardağı çiçek yağı
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • Tuz
 • karabiber
 • 1 adet limon

Barbunya Tava Yapılışı:

 1. Barbunya balıkları ayıklanıp soğuk su ile yıkanır. Kuruması için süzgece çıkarılır. Süzgeçten alınıp önce tuzlanıp biberlenir. Daha sonra una batırılır.
 2. Kızartma yapacak tava ocağa konulup, sıvı yağ ısıtılır. Yaklaşık 3 dakika kızartılıp, servis tabağına alınır.
 3. Başka bir tavada tereyağı eritilir. Balıklar, içerisine atılıp 2 dakika kadar alt üst çevrilir.
 4. Servis tabağına alınıp, sıcak olarak servis yapılır.

Barbunya Tava Afiyet olsun.

————–

Barbunya Tava Tarifi İçin Gelen Aramalar

Tavada Balık, balık nasıl pişirilir, balık pişirme yöntemleri, balık tava, barbunya tava …

.