Hamsi Kuşu Yemeği Nasıl Yapılır?

Hamsi Kuşu Yemeği Nasıl Yapılır?
Hamsi Kuşu

Bu yazıda aslında bir değil, birkaç hamsi pişirme tarifi bulacaksınız. Bazı ufak farklarla başka bir yemek olan hamsi tava çeşitlerini beğeneceksiniz. Buradaki hamsi köftesi, tombul hamsi, hamsi kuşu tarifleri denenmeye değer.

Hemen hemen her kadının, kendi buluşu olan veya tarifinin önemli püf noktaları kendinde gizli olan, özel tarifleri vardır. İşte bu özel tariflerden biri olarak bilinen hamsi kuşu yemeğinden söz etmek istiyoruz.

Hamsi Kuşu Yemeği Tarifi:

Birçok kişinin kendi buluşu sanıp, her evde yendiğini sonradan öğrendiği “hamsi köftesi”ne çok benzeyen bir yemeğin nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum. Bizim evde “hamsi köftesi” diye bilinen bu yemeğe, çok sonradan öğrendiğime göre, hamsi kuşu da deniyormuş. Neden böyle denildiğini aşağıdaki son tarifi uyguladığınızda göreceksiniz.

Hamsi Kuşu Yapılışı:

Efendim, hamsi kuşu yemeği için, irice hamsiler seçmek daha iyi olsa da, aslında bu yöntem küçük boydaki hamsilerin yenmesini kolaylaştırıcı bir yöntem de sayılır. Hamsi balığını yıkayıp, içini önce güzelce temizleyip, başını da koparıp attıktan sonra, kitap açar gibi, koparmadan, balığın içi açılır, içindeki kılçığı da boydan boya çekilip çıkarılır.

Bütün balıklar böyle hazırlandıktan sonra, kopmamasına dikkat edilerek, bir kez daha yıkanır.

Sonra da, bu şekilde temizlenip hazırlanmış ve “açılmış” iki tane hamsi alınıp, iç kısımları karşılıklı gelecek biçimde birbirine yapıştırılır. Böylece, âdeta iki balık büyüklüğünde, başı ve kılçığı olmayan, iri bir hamsi elde edilir. Öyle ki, çocuklar bile, elini sürmeden çatalla kolayca yiyebilecekleri için, bunu seveceklerdir.

Eğer balığı bu şekliyle una bulayıp, tavadaki kızgın yağda çevirerek kızartırsak, bunun adına “tombul hamsi” veya “hamsi köftesi” diyebiliriz. Aslında, Karadeniz Bölgesi’nin hamsi kıyması ile yapılan hamsi köftesinden çok farklı, ama yine de köfte görüntüsü var. Peki, hamsi kuşu denilmesi için yapılacak ek işlem nedir? Çok basit:

Temizlenip açılmış iki balığı birbirine yapıştırmadan önce, ortasına bir tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış kuru soğan ve maydanozdan oluşan karışımı koyarsanız, alın size hamsi kuşu

Bazı evlerde hamsi kuşu yemeğinin iç harcı biraz fazla tutularak, 2 yerine 4-5 hamsi ile çevrelenip kapatılıyor. İşte o zaman gerçekten de bütün bir kuş görüntüsü oluyor.

Soğan yerine dövülmüş ceviz ve çok az kekik; veya kaşar rendesi, zeytin ezmesi, patates püresi vb farklı bir malzeme kullanırsanız, onun adını da siz koyarsınız. Hepsi de nefis olacaktır.

Hamsi Kuşu Afiyet olsun.

Hamsi Kuşu Yemeği Nasıl Yapılır?
Hamsi Kuşu

————–

Hamsi Kuşu Yemeği Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

evde hamsi kuşu yapmak, Kolay hamsi pişirme tarifi, Kolay balık tarifleri, kolay hamsi köftesi yapımı, hamsi kuşu nasıl yapılır, tombul hamsi, hamsi tava, balık pişirme yöntemleri …

.