Tavada Balık Tarifi

Tavada Balık Pişirmek

Basit bir tavada balık tarifi daha… Gerçekten çok lezzetli…

Küçük balıklardan hamsi ve istavrit tavada balık pişirmeye uygun balık türleridir. Biz bu tavada balık tarifimizde istavrit balığı kullandık. Balık pişirirken mısır unu yerine normal buğday unu da kullanabilirsiniz. Ama tavada balık pişirirken mısır ununun lezzeti daha çok yakışıyor.

Tavada Balık İçin Malzemeler:

  • 1 Kg hamsi ya da istavrit
  • 1 tabak mısır unu
  • Bir miktar sıvı yağ

Tavada Balık Nasıl Pişirilir?

Balıkları pişireceğiniz tavanın içerisine 1 çay bardağı kadar sıvıyağ ekleyin. Bir çay bardağı sıvıyağın az geldiğini düşünüyorsanız, yağ miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Yağı tavaya koyduktan sonra tavanın altını yakın ve yağın iyice ısınıp kızmasını bekleyin. Balıkları tavaya koymadan önce yağınızın kızgın olması çok önemli. Yağ tam ısınmadan balıkları tavaya alırsanız, balıklar güzel kızarmaz ve yağ emerler.

Bu sırada balıklarınızı tuzlayın ve mısır ununa bulayın.

Mısır ununa bulanmış balıkları kızgın yağ bulunan tavanıza düzgünce sıralayarak yerleştirin. Balıkların üzeri eşit miktarda kızarana kadar pişirin.

Sonra bir kapak yardımıyla balıkları tavada ters çevirin ve diğer taraflarınında iyice kızarmasını sağlayın. Bu aşamada balıkları çok yüksek ateşte değil de orta ateşte yavaşça pişirmelisiniz. Balıklarınızın tüm yağını bırakarak kurumaları lezzetsiz olmalarına neden olur.

Tavada Balık Nasıl Servis Edilir?

Pişen balıkları servis tabağına alıp, üzerine birkaç damla limon damlatabilirsiniz, limon balıklara hoş bir lezzet veriyor. Tabii taze limon kullanmanızı öneririz. hazır konsantre limon soslarını koruyucu katkı maddesi içerdikleri için sağlığınız açısından tavsiye etmiyoruz.

Tavada balık yanında başka bir yemek yapmanıza gerek yoktur. Balığın yanında olmazsa olmaz diyebileceğimiz roka, maydonoz, marul gibi bol yeşillik, taze soğan ve belki domatestir. Bunların hepsini kariştirip, büyükçe bir kaseye bol miktarda salata da yapabilir, balığınızı salata ile servis edebilirsiniz.

Tavada Balık Afiyet olsun.

————–

Tavada Balık İçin Gelen Aramalar

Tavada Balık, balık nasıl pişirilir, balık pişirme yöntemleri, balık tava …

.