Ispanak Borani – Yeşil Mercimekli

Ispanak Borani

Ispanak Borani çok değişik biçimlerde yapılabilir. Borani tariflerinin hemen hepsi diyet yemekleri olarak rahatlıkla tüketilebilirler.

Kışın şu günlerinde diyet yaparken, besleyici özelliği ile vücudunuzu ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek Yeşil Mercimekli Ispanak Borani tarifi tam size göre.

Genel olarak sarımsaklı yoğurtla servis edilen yemeklere borani denir. Ispanak Borani, yoğurtla hazırlanan borani tariflerinden sadece bir tanesi. İçine koyduğunuz malzemenin türüne göre farklı borani tarifleri oluşturabilirsiniz. Sitemizin yemek kategorisinde kolay hazırlanan ve sağlıklı olan çok çeşitli borani tariflerini bulabilirsiniz.

Ispanak Borani
(Yeşil Mercimekli)

Kışın şu sıcak günlerinde diyet yaparak forma girmek daha kolaydır. Kış sebzeleri madensel tuzlar ve mineraller açısından zengin olduğu için, kilo verme sırasında güçten düşmenizi ve kas kaybetmenizi önler. Biz de sizinle bağışıklık sisteminizi güçlendireceğini düşündüğümüz Yeşil Mercimekli Ispanak Borani tarifini paylaşalım istedik. İşte tarif…

Ispanak Borani İçin Gerekli Malzeme:(4 kişilik)

  • 700 gr. ıspanak (ince ince doğranacak)
  • 1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek
  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tutam kırmızı pul biber

Ispanak Borani Yapılışı:

Ispanak Borani için, bir su bardağı yeşil mercimek bir gün önceden haşlanır. Ertesi gün bir tencereye 3 su bardağı kaynamış su ve tuz koyulup ıspanaklar haşlanır. Sonra ıspanakların fazla suyu elle sıkılarak iyice süzülür. Bir tavaya sıvı yağ koyulup, yağ kızdırılır ve önce ıspanaklar içine atılarak bir iki kez yağda çevrilir. Sonra da mercimek eklenerek kavrulur.

Sarımsaklar biraz tuzla havanda dövülüp, süzme yoğurt seyreltildikten sonra, yoğurda eklenir. Ispanak ve yeşil mercimek karışımının üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Bir sos kabında pul biberli yağ hazırlanır ve bu yağ Ispanak borani üstüne gezdirilip servis yapılır.

Ispanak Borani Afiyet olsun.

Uyarı: Sos hazırlanırken ve kavurma sırasında tereyağı kullanılırsa, Ispanak borani daha lezzetli olur. Yöresel lezzetlerden hoşlanıyorsanız; etli pazı borani tarifini de incelemelisiniz. Ama bu tarif, Ispanak borani tarifinden daha zahmetli bir tariftir.

—————————

Ispanak Borani – Yeşil Mercimekli ile ilgili aramalar:

yoğurtlu yemekler, borani yemekleri, yoğurtlu yemek tarifleri, sarımsaklı yoğurt eklenen yemekler, Borani Nedir, Ispanak Borani

.