Kurban Kavurması Nasıl Yapılır?

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır
Kurban Kavurması Nasıl Yapılır

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Yumuşak, tam ayarında kavurma yapmanın incelikleri nelerdir? Kurban kavurmasının yumuşak olması için ne yapılmalıdır? Bu yazımızda kurban kavurması hakkındaki tüm bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Kurban kavurması nedir? Etin parçalanıp, kendi yağı ile kavrularak pişirilmesi ile yapılan bir et yemeğidir.

Kurban Kavurması Kurban Bayramında Yapılır

Kurban bayramının özelliği, ilk gün her yerde et kavurması kokularının duyulmasıdır. Çünkü neredeyse herkesin ilk gün yaptığı ilk kurban yemeği, kurban kavurması olur. Bu kokuların çevreye yayılması, kurban kesmeyenlere mutlaka bir miktar kurban eti verilmesi gereğinin en önemli nedenidir. Hiç kimse, çevreden gelen kurban kavurması kokuları arasında, o günü kavurma yemeden geçirmek zorunda bırakılmamalıdır.

Geleneklere göre, Kurban bayramında bayram namazına giderken hiçbir şey yememiş olunması ve namazdan eve dönüşte de ilk olarak kurban etinden yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Kurban kavurmasının, mümkün olduğu kadar çabuk yapılması; daha kurbanın temizlenip parçalanması sürerken, mutfakta kurban kavurması yapılıp, hayvanın parçalanmasını yapanlara tattırılması, bir gelenek haline gelmiştir.

Peki, kurban kavurması nasıl yapılır?

Kurban Kavurması Tarifi:

Önce, kurbanın kavurmaya uygun kısımlarından çıkarılmış etler, kuşbaşı büyüklüğünde parçalar halinde doğranır. Isıtılmış geniş ve yayvan bir tencereye veya büyük bir tavaya etler konup, kapağı kapatılır. Kavurmaya uygun bu etler, kurbanın çeşitli yerlerinden alınabilir. Özellikle butlar, boyun, kuyruk yağı, karaciğer sayılabilir.

Kavurmak için hazırlanan etlerin yüzde on kadarı kuyruk yağından (veya diğer yağlı bölümlerinden) alınıp, aynı büyüklükte parçalar halinde, etlerle birlikte tencereye atılırsa, kavurmanın “kendi yağıyla” yapılmasında ideal oran uygulanmış olur. Yağlar eriyip, etler kavrulmaya başladığında tuzunu atıp, arada bir karıştırarak, kavurma işlemi yapılır.

Kısık ateşte, yaklaşık bir saat kadar kavrulması yetecektir; ama arada bir tadarak, pişmenin gidişini izlemekte yarar vardır. Etler önce suyunu bırakacak, sonra pişmeye devam ederek, suyunu çekecektir. Tuzu, suyunu çekme aşamasında eklenmelidir. Kavurmanın yumuşak olması isteniyorsa; bu suyunu bırakma anı iyi izlenmeli ve suyunu yeniden içine çekmeden önce, her kilo başına bir çay bardağı su veya maden suyu eklenmelidir. Arada bir tahta kaşıkla karıştırarak kavurmaya devam edilmelidir.

Kurban eti kavurması, sıcak olarak sofraya getirilmelidir. İsteğe göre tuz, kekik, karabiber ve kimyon eklenebilir. Yanına domates dilimleri ve ayran eklenmesi çok uygun olur.

Kurban Kavurması Afiyet olsun.

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır
Kurban Kavurması

————–

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

Kurban kavurması, kurban eti kavurması, kurbanlık et kavurması, et kavurması nasıl yumuşak olur, kurban kavurmasının sertleşmemesi için ne yapılır, kurban eti kavurması nasıl pişirilir

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, Kurban kavurması nasıl yapılır, zayıflama.
.