■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır?

Yazının Tam Başlığı: Kurban Kavurması Nasıl Yapılır?
Kurban Kavurması Nasıl Yapılır

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Yumuşak, tam ayarında kavurma yapmanın incelikleri nelerdir? Kurban kavurmasının yumuşak olması için ne yapılmalıdır? Bu yazımızda kurban kavurması hakkındaki tüm bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Kurban kavurması nedir? Etin parçalanıp, kendi yağı ile kavrularak pişirilmesi ile yapılan bir et yemeğidir.

Kurban Kavurması Kurban Bayramında Yapılır

Kurban bayramının özelliği, ilk gün her yerde et kavurması kokularının duyulmasıdır. Çünkü neredeyse herkesin ilk gün yaptığı ilk kurban yemeği, kurban kavurması olur. Bu kokuların çevreye yayılması, kurban kesmeyenlere mutlaka bir miktar kurban eti verilmesi gereğinin en önemli nedenidir. Hiç kimse, çevreden gelen kurban kavurması kokuları arasında, o günü kavurma yemeden geçirmek zorunda bırakılmamalıdır.

Geleneklere göre, Kurban bayramında bayram namazına giderken hiçbir şey yememiş olunması ve namazdan eve dönüşte de ilk olarak kurban etinden yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Kurban kavurmasının, mümkün olduğu kadar çabuk yapılması; daha kurbanın temizlenip parçalanması sürerken, mutfakta kurban kavurması yapılıp, hayvanın parçalanmasını yapanlara tattırılması, bir gelenek haline gelmiştir.

Peki, kurban kavurması nasıl yapılır?

Kurban Kavurması Tarifi:

Önce, kurbanın kavurmaya uygun kısımlarından çıkarılmış etler, kuşbaşı büyüklüğünde parçalar halinde doğranır. Isıtılmış geniş ve yayvan bir tencereye veya büyük bir tavaya etler konup, kapağı kapatılır. Kavurmaya uygun bu etler, kurbanın çeşitli yerlerinden alınabilir. Özellikle butlar, boyun, kuyruk yağı, karaciğer sayılabilir.

Kavurmak için hazırlanan etlerin yüzde on kadarı kuyruk yağından (veya diğer yağlı bölümlerinden) alınıp, aynı büyüklükte parçalar halinde, etlerle birlikte tencereye atılırsa, kavurmanın “kendi yağıyla” yapılmasında ideal oran uygulanmış olur. Yağlar eriyip, etler kavrulmaya başladığında tuzunu atıp, arada bir karıştırarak, kavurma işlemi yapılır.

Kısık ateşte, yaklaşık bir saat kadar kavrulması yetecektir; ama arada bir tadarak, pişmenin gidişini izlemekte yarar vardır. Etler önce suyunu bırakacak, sonra pişmeye devam ederek, suyunu çekecektir. Tuzu, suyunu çekme aşamasında eklenmelidir. Kavurmanın yumuşak olması isteniyorsa; bu suyunu bırakma anı iyi izlenmeli ve suyunu yeniden içine çekmeden önce, her kilo başına bir çay bardağı su veya maden suyu eklenmelidir. Arada bir tahta kaşıkla karıştırarak kavurmaya devam edilmelidir.

Kurban eti kavurması, sıcak olarak sofraya getirilmelidir. İsteğe göre tuz, kekik, karabiber ve kimyon eklenebilir. Yanına domates dilimleri ve ayran eklenmesi çok uygun olur.

Kurban Kavurması Afiyet olsun.

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır

Kurban Kavurması

————–

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

Kurban kavurması, kurban eti kavurması, kurbanlık et kavurması, et kavurması nasıl yumuşak olur, kurban kavurmasının sertleşmemesi için ne yapılır, kurban eti kavurması nasıl pişirilir


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? - -


sitemap -- sitemap

banner