■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Ramazan Pidesi Tarifi

Yazının Tam Başlığı: Ramazan Pidesi Tarifi
Ramazan Pidesi Tarifi

Bugün size ramazan pidesi tarifi vereceğiz. Bu tarifimiz, o çocukluğunuzda bayılarak yediğiniz ve fırından sıcak sıcak almak için ramazan ayının gelmesini dört gözle beklediğiniz gerçek ramazan pidesi tarifi.

Ramazan ayı yaklaştığında sadece restoranları değil aynı zamanda ev hanımlarını da tatlı bir telaş alır. İftara davet edilen misafirlere, geçen senelerden daha farklı bir sofra hazırlamayı, daha ilginç ve güzel lezzetler sunmayı herkes ister. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi de tabiki ramazan pidesidir.

ramazan pidesi Ramazan ayında semt fırınlarında iftara az kala pişirilen o mis kokulu, çıtır çıtır ramazan pidelerini sevmeyen yoktur. Her ne kadar çoğunlukla sadece ramazan ayında fırınlar ramazan pidesi çıkarıyor olsa da, bazı fırınlarda yılın değişik zamanlarında ramazan pidesi benzeri pide çeşitlerini bulmak mümkün.

Son yıllarda fırınların çıkardığı ramazan pideleri maalesef çocukluğumuzda yediklerimizin yanında çok lezzetsiz kalıyor. Günümüzdeki fırıncılar maliyeti düşürmek için malzemeden kıstıklarından mıdır yoksa çok özensiz, fabrikasyon, seri üretim yaptıklarından mıdır bilmiyoruz ama eski lezzetleri yakalayamıyorlar.

Bu ramazan pidesi tarifi ile o çocukluğunuzda alıştığınız ve özlemle aradığınız lezzeti, ramazan ayını beklemek zorunda kalmadan, istediğiniz zaman, kendi ellerinizle yapıp, sofralarınızda sunabileceksiniz.

Ramazan Pidesi Tarifi İçin Malzemeler:

 • 5 Bardak un
 • 300 ml ılık su
 • 100 ml ılık süt
 • 1 çorba kaşığı tereyağ
 • 3 çorba kaşığı zeytin yağı
 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket instant kuru maya

Pidenin Üzeri için:

 • Susam
 • Çörekotu
 • 1 Yumurta sarısı
 • Yoğurt

Ramazan Pidesi Tarifi:

 1. ilk olarak unun üzerine instant kuru mayamızı döküyoruz ve elimizle biraz karıştırıyoruz.
 2. 300 ml. (bir buçuk su bardağı kadar) ılık suyumuzu ilave ediyoruz.
 3. 100 ml. (yarım su bardağı) ılık sütümüzü de ilave ediyoruz.
 4. 1 çorba kaşığı tereyağını ve 2-3 çorba kaşığı zeytinyağını bu karışıma ekliyoruz.
 5. Ardından 1 çorba kaşığı şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz.
 6. Elimizle 15 dakika ya da mikser ile 10 dakika bu karışımı yoğurarak yumuşak kıvamlı bir hamur elde ediyoruz.
 7. Yoğurduğumuz hamuru masanın üstüne alıp, elimizle 5 dakika daha yoğuruyoruz.
 8. Hamurumuz çok yumuşak olmalı.
 9. Yoğurduğumuz hamurun üzerini nemli bir bez ile örtüp 2 saat dinlenmeye bırakıyoruz.
 10. 2 Saat sonra hamuru çıkartıp iki eşit parçaya bölüyor ve pide şeklini veriyoruz.
 11. Pide şeklini verdiğimiz hamurun üzerini keskin bıçakla baklava şeklinde çizerek şekil veriyoruz.
 12. 1 yumurta sarısı ve yoğurdu bir kaşık yardımıyla çırparak kıvamlı bir sos haline getiriyoruz.
 13. Hazırladığımız ramazan pidesi üzerine yoğurt ve yumurta sarısı karışımını bir fırça ile bolca sürüyoruz.
 14. Son olarak susam ve çörek otu ile pidemizi süslüyoruz.
 15. Daha önceden 225 dereceye ayarlayarak ısıttığımız fırınımızın tabanına çelik tava ya da borcam içinde kaynamış su koyuyoruz. Bu işlem ramazan pidesi pişerken buharla yumuşak olmasını sağlayacaktır.
 16. Ramazan Pidesi pişerken tabanı yanmasın diye iç içe geçmiş iki tepsi kullanıyoruz. Ama yoksa tek tepsiyle de olur.
 17. Tepsi içine un serpiyoruz ve bunun üzerine hamuru koyup 20-30 dakika üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.
 18. Ramazan Pidesi pişerken arada altına bakmayı unutmuyoruz.

Afiyet olsun.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Ramazan Pidesi Tarifi - -


sitemap -- sitemap

banner