Demirhindi Şerbeti Tarifi

Demirhindi Şerbeti tarifi
Demirhindi Şerbeti

Demirhindi Şerbeti sadece Osmanlı’ya ait olan bir içecek. Demirhindi Şerbeti, sindirim sistemine, susuzluğa, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarıyor.

Demirhindi Şerbeti susuzluğu giderici etkisinden dolayı ülkemizde ramazan ayı ile özdeşleşmiş durumda. Dünyanın pek çok ülkesinde demirhindi şerbeti yanı sıra, kızılcık, gül ve gelincik şerbetleri de çok tüketiliyor. Demirhindi Şerbeti sadece Osmanlı’ya ait olan bir içecek.

Demirhindi Şerbeti

Demirhindi şerbetiDemirhindi şerbeti, yanda fotoğrafını gördüğünüz Hindistan’dan getirilen ve tamarin adı verilen hint hurması ile yapılıyor. Hint hurmasını baharat satan aktarlardan temin edebilirsiniz.

Hint hurması öncelikle kabuklarından çıkarılarak ayıklandıktan sonra bir haşlanma ve demlenme süreci uygulanıyor.

.

Daha sonra doğal şeker ve 16 çeşit baharatla çeşnilendiriliyor. İki saat pişirdikten sonra da bir günlük soğumaya bırakılıyor. Soğuyan bu sıvı demirhindi şerbetinin özütü oluyor. Ertesi gün bir tülbentle süzülerek tortularından arındırılıyor. Yapılan bu süzme işleminin arkasından ürün sulandırılarak, şişelere dolduruluyor.

Demirhindi Şerbeti (Tamarin, Hint Hurması, Temr-i Hindi)Tarifi:

Demirhindi dediğimiz Hint hurmalarının kabukları soyulup tencereye konulur. Üzerine beş bardak su eklenerek bir gece buzdolabında bekletilir. Daha kısa süre (bir – iki saat) beklemek için su sıcak olarak konulabilir. Bu aşamadaki tadı da bazıları için yeterli ve daha doğal olması gerekçesiyle süzülerek içilmesi tercih edilebilir. Ancak bu durumda hafif ekşi tadı nedeniyle bir miktar balla tatlandırılması gerekebilir.

Tencere ocağa konularak on beş – yirmi dakika kadar kaynatılır. Şeker, kabuk tarçın (istenirse karanfil ve vanilya) ilave edilerek beş dakika daha kaynatılıp sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzgeçten (veya tülbentten) geçirilerek saklanmak üzere sürahilere doldurulur.

Demirhindi şerbeti (Tamarind, Hint Hurması, Temr-i Hindi) sade olarak sunulabileceği gibi nane yaprağı ve limon dilimleri eşliğinde de sunulabilir. Yazın buzlu olarak tercih edilirse de kışın sadece ılık olması yeterlidir.

Ancak daha farklı bir lezzet arayışında olanlar veya Osmanlı mutfağını daha yakından anlamak isteyenler için şerbete katılması beklenen baharat ve maddeler şu şekilde sıralanabilir: Tarçın, vanilya, zencefil, meyan, zerdeçal, kuşburnu, hurma, siyah üzüm, kuru kayısı, okaliptus yaprağı, kişniş tohumu, havlıcan, karanfil, kavrulmuş kahve çekirdeği, yenibahar, elma kurusu, ardıç tohumu, darulfülfül, keçiboynuzu, böğürtlen kökü, anason, kakule, şeker, udihindi, çörekotu, lohusa şekeri, yasemin çiçeği, karabiber, rezene, menengiç, miski amber, çiçek ıhlamur, muskat, hibiskus, kebabiye, damla sakızı, gül suyu, hünnap, safran.

Bu arada tatlandırma amacıyla şeker yerine kaynatma öncesi eklenmesinin yanlış olduğunu düşündüğümüz bal, kaynatma sonrası veya sunum öncesi ilave edilebilir.

Demirhindi Şerbeti Yararları

Hararete, susuzluğa, hazımsızlığa, soğuk algınlığına, romatizma ağrılarına, mide rahatsızlıklarına, zihinsel ve bedensel yorgunluklara, içerdiği demirle halsizliğe ve kansızlığa karşı, enerji ve kuvvet verici, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirici olduğu düşünülen bir içecektir.

Not: Özellikle sıcak ramazan aylarında iftar sofralarında hararete karşı ve orucu daha kolay tutmaya yardımcı olması amacıyla Osmanlı mutfağının da değerli bir lezzeti olan bu şerbet içilir. Ancak tadını beğenenler ve yararını umanlar için tüm yıl sofralarda veya ikramlarda yer alabilir. Osmanlı mutfağındaki gibi kırk çeşit baharat eklenmeden de mayhoş tadı ile nefis bir şerbet elde edilebilir.

Demirhindi Şerbeti Afiyet olsun.

Demirhindi Şerbeti tarifi
Demirhindi Şerbeti

————–

Demirhindi Şerbeti Tarifi İçin Gelen Aramalar

evde demirhindi şerbeti yapmak, Kolay ramazan şerbeti tarifi, Kolay şerbet tarifleri, kolay demirhindi şerbeti yapımı, ramazan şerbeti nasıl yapılır, Hint hurması şerbeti …

.