Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir?

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir? İşte bu yazımızda çay demleme püf noktalarına değinmeyi uygun bulduk.

Herkes bilir çay demlemeyi, demeyin. Çay demlemenin de kendine has incelikleri var. Çay tiryakileri hemen anlar çayın kalitesini. İyi ve güzel bir çay nasıl demlenir? Merak ediyor ve kendi tecrübenizle kıyaslamak istiyorsanız, ayrıntısını yazımızda bulabilirsiniz.

Milli içeceğimiz çay

Çernobil kazasından sonra ülkemize gelen turistleri tedirgin etmemek için, bir çok turistik işletmede yabancı konuklara normal çay servisi yerine, elma çayı servisi yapılmaya başlandı. Bu nedenle yurt dışında, bizim en çok tükettiğimiz sıcak içeceğin elma çayı olduğu sanılır. Türkiye hakkındaki tanıtımlarda normal siyah çay yerine, elma çayı resimleri kullanılır.

Oysa, ülkemizde her yerde, her zaman tüketilen sıcak içecek, bildiğimiz siyah çaydır. Türkiye’de, bizim millî içeceğimiz sayılacak kadar çok çay tüketilir. Yabancı dizilerde, gelen konuğun eline hemen bir viski bardağı verilmesi gibi, bizde de eve misafir geldiğinde çaydanlık hemen ocağa konur, işyerine gelen misafire ilk önce “çay içer misin?” diye sorulur.

Peki, bu kadar çok içtiğimiz çayın iyi ve lezzetli olması için nasıl demlenmesi gerektiğini biliyor muyuz, veya buna dikkat ediyor muyuz? Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir? İşte güzel çay demlemenin püf noktaları:

İyi ve güzel bir çay nasıl demlenir?

Öncelikle, kullanacağımız kuru çayın nemden ve dış kokulardan korunacak şekilde, kapalı bir yerde saklanması önemlidir. Daha sonra da kullanacağımız suyun özellikleri önem taşır. İyi bir keyif çayı demlemek için, kireçsiz, kokusuz, klorsuz, iyi su kullanmak şarttır. Sertlik derecesi yüksek, kireçli, fazla mineralli su ile iyi bir çay yapılamaz.

Bundan sonraki önemli unsur, kullanacağımız demliktir. Kaynar suyun bulunacağı alt bölüm metal olabilse de, üstteki demlik mümkünse porselen olmalıdır. Metal, özellikle de alüminyum demlik ile iyi çay yapılamaz.

Su kaynarken, içine çayı koyduğumuz demlik kısmı kuru olmalıdır. İçilecek her bardak çay için iki çay kaşığı hesabıyla çayı demliğe koyup (yaklaşık yedi bardak çay için, bir çay bardağı kuru çaya denk gelir), alttaki suyun kaynaması beklenir. Kaynamış ve kaynaması durmuş sıcak su (100 derecenin biraz altına inmiş olarak), demlikteki çayın üzerine, gezdirilmeden, bir noktadan dökülür.

Bu demleme işleminden sonra demlik, içinde sıcak su bulunan çaydanlığın üstüne konur, çaydanlığın ateşi kısılır. Yabancı çaylar için yaklaşık 5 – 6 dakika, Türk çayları için 10 – 12 dakika demlenme süresi idealdir. Demini almış bir çay, yarım saat kadar bir süre tazeliğini korur, bu süre içinde içilmelidir.

Bunlar dışında, bazı hassas çay tiryakilerinin uyguladığı ek işlemler vardır. Bunları illâ yapmanız gerekmez, ama bilip dikkat etmekte yarar var. Bunlar, demlenme sırasında demliğin sallanmaması; demliğin emzik (veya ibrik) denilen ağzının bir tıkaçla kapatılıp, buhar çıkışının önlenmesi; yine demlenme sırasında sıcaklığın azalmaması için demliğin temiz bir bezle örtülmesi; demlenme tamamlanınca, bardaklara konmadan önce posanın demlikten çıkarılıp atılması, demliğe bir-iki tane karanfil eklenmesi gibi ek işlemlerdir.

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir Afiyet olsun.

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir
Çay

————–

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir? İçin Gelen Aramalar

Güzel Bir Çay Nasıl Demlenir?, çay demleme, püf noktaları, çay, çaydanlık, demlik, çay demlemek, siyah çay …

.