Şeftali Kompostosu Tarifi

Şeftali Kompostosu Tarifi
Şeftali Kompostosu Tarifi

Şeftali kompostosu tarifi yapımı kolay, çok sağlıklı ve içinizi serinletecek bir tarif. Bu yaz sıcaklarında şeftalinin de bol olduğu günlerde bu tarifi denemelisiniz.

Komposto, Anadolu’nun pek çok yöresinde hoşaf adıyla bilinir. Özellikle oruç tutulan Ramazan ayında vücudumuzun su kaybını komposto gibi doğal tatlı sıvılar yardımıyla giderebiliriz.

Komposto her türlü tatlı meyve ile hazırlanabilir. Biz bugün şeftali kompostosu tarifi paylaştık. Diyabet sorunu olanlar ya da kilo vermek için diyet yapanlar bu tarifimizin içine şeker eklemeden kompostolarını hazırlayabilirler.

Şeftali Kompostosu Tarifi İçin Malzeme:

  • 5 tane şeftali
  • 6 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Şeftali Kompostosu Tarifi Yapılışı:

Şeftalileri güzelce yıkayıp, kabuklarını soyun ve çok iri olmayacak şekilde küp küp doğrayın. Şeftalilerin pişerken ezilmeyip, diri kalması için derince bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı tuz koyup, doğradığınız şeftalileri kaba aktarın ve şeftalilerin üzerini geçecek kadar buzlu su ekleyip, bu suyun içinde 15 dakika şeftalileri bekletin.

6 su bardağı suyu ve 2 su bardağı şekeri tencereye koyup 10 dakika kaynatın. Buzlu suda beklettiğiniz şeftalileri süzün ve bu kaynayan şerbetin içine atıp, şerbeti şeftalilerle birlikte 10 dakika daha kaynatın. Süre dolunca ocağı kapatın ve şeftali kompostosunu sıcak sıcak kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatın. Soğuması için bıraktığınız şeftali kompostosu oda sıcaklığına geldiği zaman, buzdolabına koyun. Buzdolabında soğuyunca servis yapın.
Pilavların yanında bu yaz sıcaklarında çok yakışıyor.

Şeftali Kompostosu Tarifi Afiyet olsun.

Şeftali Kompostosu Tarifi
Şeftali Kompostosu

————–

Şeftali Kompostosu Tarifi İçin Gelen Aramalar

Şeftali Kompostosu Tarifi, komposto tarifi, komposto nasıl yapılır, hoşaf tarifleri, yöresel yemek tarifleri, evde hoşaf yapmak

.