Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi
Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi

Tereyağlı şehriyeli pilav tarifi çok kolay ve çok lezzetli bir pilav tarifi. Bu tarifi deneyin çok beğeneceksiniz.

Pilav pişirmek çok kolay gibi görünse de pek çok kişi pilavın ayarını tutturamaz. Pilav ya lapa olur ya da diri kalır. Elinizdeki tarif doğru bir tarif olsa bile kullandığınız pirincin özelliğine göre pilavın su ihtiyacı değişmektedir. Güzel pilav pişirebilmenin en önemli püf noktası hep aynı marka ve özellikte pirinç kullanmaktır.

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi İçin Malzeme:

  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • Yarım su bardağı tel şehriye ya da arpa şehriye
  • 100 gr. tereyağı (tahminen 2 yemek kaşığı)
  • 2 tane tavuk suyu tableti
  • 3 su bardağı sıcak su
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam karabiber

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi Yapılışı:

Bu tereyağlı şehriyeli pilav tarifi için pirinçleri önceden ıslatmanıza gerek yok. 2 su bardağı baldo pirinci ayıklayın ve yıkayıp suyunu süzün. Pilav tencerenize 2 yemek kaşığı tereyağını koyun ve eritin. Tereyağı kızınca, yarım su bardağı tel şehriye ya da arpa şehriyeyi tencereye döküp, rengi koyulaşıncaya kadar tereyağında kavurun. Önceden yıkayıp, suyunu süzdüğünüz pirinçleri tenceredeki şehriyelere ilave edin ve bir iki kez tahta kaşıkla çevirip, karıştırın.

Pirinçler tereyağını çekip şeffaflaşıncaya kadar kavurmaya devam edin, ama çok karıştırıp pirinçleri ve şehriyeleri kırmayın. 2 tane tavuk suyu tabletini 3 su bardağı sıcak suda eritin ve suyu tencereye ekleyin. Evde taze tavuk suyu varsa onu da kullanabilirsiniz. Taze tavuk suyu kullanacaksanız, tarifimizdeki 3 su bardağı sıcak suyun 1 su bardağını tavuk suyu, 2 su bardağını sıcak su olarak kullanın. Daha fazlası ağır oluyor. Zencefil sevenler bu aşamada, tencereye 1 tutam zencefil eklerse pilav daha lezzetli olacaktır.

Ardından tuzunu ve karabiberini de ekleyip, şöyle bir karıştırın ve tencerenin kapağını kapatıp, kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra ocağı iyice kısık ayara getirin ve pilavı kısık ateşte, tencerenin kapağını açmadan suyunu çekip, göz göz olana kadar pişirin. Yaklaşık 15 dakikada pilav suyunu çekecektir.

Pilavınız suyunu çekince ocağı kapatıp 5-10 dakika tencerenin kapağı kapalı olarak pilavı dinlendirin. Servis yapmadan önce tenceredeki pilavı tahta kaşıkla hafifçe karıştırıp, altını üstüne getirin ki, pilav dinlenirken dibe süzülen yağını her tarafa eşit dağıtmış olun.

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi Afiyet olsun.

Uyarı: Tane tane dağılan iyi pilav pişirebilmenin sırrı kaşıkla çok karıştırarak pirinçleri kırmamaktır. Bir ölçü pirince 1,5 ölçü su kuralını da unutmamak gerekir.

————–

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi İçin Gelen Aramalar

Tereyağlı Şehriyeli Pilav Tarifi, pilav nasıl pişirilir, pilav tarifleri, yöresel yemek tarifleri, evde tereyağlı şehriyeli pilav pişirmek.

.