Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi
Çilek Reçeli Tarifi

Buradaki çilek reçeli tarifi ve sitemizdeki diğer yemek tariflerini uygularken, kullandığınız malzemenin besin ve vitamin değerini kaybetmemesine özen gösterin, böylece sadece karnınızı doyurmuş olmazsınız, aynı zamanda sağlıklı beslenme koşullarına da uymuş olursunuz.

Mis gibi kokulu çileklerin en güzel ve bol olduğu şu zamanlar tam da çilek reçeli tarifi verme zamanı diye düşündük.

Çileği taze tüketmek de çok zevkli oluyor. Ancak kışın bu doğal çilekleri bulmamız pek mimkün olmadığı için zamanını geçirmeden kış aylarında tüketmek için reçelini şimdiden hazırlamalısınız.

Çilek Reçeli Tarifi İçin Malzeme:

  • 1  kilo çilek
  • 4 su bardağı toz şeker
  • yarım limon suyu

Çilek Reçeli Tarifi Yapılışı:

Çilekleri güzelce yıkayın ve yeşil yaprak kısımlarını koparın. Çilekler çok iri ise ortadan ikiye bölün. Eğer küçük küçük çilekler bulduysanız bölmenize gerek yok. Bu şekilde hazırladığınız çilekleri bir tencerenin içine bir kat çilek, bir kat toz şeker sırasıyla yerleştirin.

Bu toz şeker ve çilek karışımını tencerede bir gün bekletin. Bu sürenin sonunda çilekler suyunu bırakacak ve şerbetin içinde yüzüyor olacaklar…
 
Daha sonra tencereyi ocağa yerleştirin ve orta ateşte 45 dakika kadar kaynatın. Çilek reçeliniz kıvamlı bir hale gelince daha sonra kriztalize hale gelmemesi, şekerlenmemesi için içine yarım limon suyunu ekleyip bir kaç taşım daha kaynatın.

Reçelin kıvamını anlamak için bir tabağın içine damlatıp tabağı eğdirin, eğer akıcı değilse kıvamı tamam demektir. Çilek reçelinizi en son eklediğiniz limon suyu ile bir kaç taşım daha kaynattıktan sonra ocağı kapatın.

Reçelin üzerindeki köpüğü alıp, kavanoza boşaltın ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Serin ve güneş ışığı almayan bir yere kaldırın.

Çilek Reçeli Tarifi Afiyet olsun.

Çilek Reçeli Tarifi
Çilek Reçeli

————–

Çilek Reçeli Tarifi İçin Gelen Aramalar

evde kolay reçel yapmak, Kolay çilek reçeli tarifi, Kolay reçel tarifleri, kolay reçel yapımı, çilek reçeli nasıl yapılır …

.