■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Domatesli Acı Biber Turşusu Tarifi

Yazının Tam Başlığı: Domatesli Acı Biber Turşusu Tarifi
Domatesli Acı Biber Turşusu Tarifi

Hanımlar, turşu kurma zamanı geldi. Domatesli acı biber turşusu yapımı çok kolay ve çok lezzetli bir turşu. Özellikle acıdan hoşlananların sofralarından eksik etmeyecekleri bir lezzet.

Her evde bulunması gerektiğini düşündüğümüz bu domatesli acı biber turşusu tarifini sizin de beğeneceğinizi umuyoruz.

Domatesli Acı Biber Turşusu İçin Gerekli Malzeme:

  • 2 kilo açık yeşil küçük tombul acı biber
  • 1 kilo salçalık domates
  • 1 su bardağı sirke
  • 15 diş sarımsak
  • 6 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 demet maydanoz

Domatesli Acı Biber Turşusu Yapılışı:

Domatesler, biberler ve maydanozlar güzelce yıkanır. Domatesler ikiye bölünerek geniş bir kasenin içine rendelenir. Biberlerin sapları kesilir. Sarımsaklar soyulur.

Rendelenmiş domatesin içine sarımsaklar, biberler, 6 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 su bardağı sirke katılıp iyice tüm malzemeler harmanlanır ve küçük kavanozlara doldurulur. Kavanozların en üstüne de 3 -5 sap maydanoz yerleştirilir ve kapakları sıkıca kapatılır.

İlk günlerde domatesler asit yapacağı için, kavanozlardan sızma olabilir.

Bu nedenle kavanozlar 2-3 gün kadar bir tepsi içine yerleştirilmelidir.

Domatesli Acı Biber Turşusunun suyu 1 hafta sonra kontrol edilir. Eksilen turşu suyunun üzerine tuzlu su ilave edilmelidir.

Dört hafta sonra domatesli acı biber turşusu hazırdır. Turşunun serin ve güneş ışığı almayan bir yerde tutulması gerekir.

Domatesli Acı Biber Turşusu Afiyet olsun.

Domatesli Acı Biber Turşusu

—————————

Domatesli Acı Biber Turşusu Tarifi ile ilgili aramalar:

Domatesli Acı Biber Turşusu, acı biber turşusu yapımı, evde kolay turşu yapmak, Kolay Turşu, Kolay Turşu Tarifi, kolay turşu yapımı, Turşu Tarifleri


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Domatesli Acı Biber Turşusu Tarifi - -


sitemap -- sitemap

banner