Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt yaparken, yoğurdun katı olması için nelere dikkat edilir? Ev yapımı yoğurt nasıl tatlı olur? Tatlı ve katı ev yoğurdu tarifi…

Artık hazır gıdalardan yavaş yavaş vazgeçip, yiyeceklerimizi kendimiz yapmanın zamanı geldi.Ev yapımı yoğurt, içinde katkı maddesi olmayan, mayalanması çok kolay olan, insan vücuduna yararları saymakla bitmeyen ve vücutta kendi kendine sindirilen tek gıdadır.

Yoğurt mayalanmasını hepimiz biliriz, ama vakit darlığı nedeniyle ya da sağlıklı günlük süt bulmakta zorluk çekilmesi nedeniyle evde yapmaktan çekiniriz. Yaptığımız birkaç denemede de yoğurdumuz sulu ya da ekşi olduğu için tekrar denemekten kaçınırız. Şimdi sizinle tatlı ve katı ev yapımı yoğurt elde etmenin inceliklerini paylaşacağız.

Ev Yapımı Yoğurt İçin Malzeme:

  • 1 litre günlük süt
  • 1 çorba kaşığı yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt Hazırlanışı:

Çelik bir tencereye sütü alın ve kaynatın. Sütün kaynaması sırasında arada bir karıştırarak havalanmasını sağlayın. Süt iyice kaynadıktan sonra, ocağın ateşini en kısık ayarına getirerek, kaynama olmadan sütün sıcaklığını koruyarak pişirmeye devam edin. Sütü 15-20 dakika daha kısık ateşte pişirin. Daha sonra kaynattığınız sütü, mayalamak istediğiniz kaba aktarın. Cam kase ya da kavanozlar bu miktardaki süt için yoğurt mayalamaya uygun ve sağlıklıdır.

Mayalama kabına alarak, ılımaya bıraktığınız sütü mayalanma ısısı için sık sık kontrol edin. Bu kontrolde süte parmağınızı sokup yediye kadar saydığınızda parmağınız yanmıyor ve sütün sıcaklığına dayanıyorsa, maya için uygun sıcaklık demektir.
Bir çay bardağına oda sıcaklığındaki bir çorba kaşığı mayalık yoğurdu alın ve üzerine birkaç çorba kaşığı mayalamak için hazırladığınız ılık sütten ekleyip, sütü alıştırın. Sonra bu karışımı mayalanacak süte katın ve güzelce karıştırın. Mayalanan sütün üzerini kapakla değil, bir süzgeçle kapatın ki süzgeç, sütün hava almasını sağlasın ve yoğurdunuz sulanmasın.

Kalın bir örtü ile mayaladığınız sütün sıcaklığını koruması için etrafını ve üzerini iyice sarın. Altı saat sonra örtüyü açın ve yoğurdunuzu sarsmadan buzdolabına kaldırın. Buzdolabında da en az 5-6 saat dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Buzdolabında bekletme süresini ne kadar uzun tutarsanız ev yapımı yoğurt kıvamı da o kadar katı olur.

Ev yapımı yoğurt Afiyet olsun.

————–

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi İçin Gelen Aramalar

Ev yapımı yoğurt, ev yoğurdu, katı yoğurt tarifi, kolay yoğurt tarifi, tatlı yoğurt nasıl yapılır?

.