Kayısı Marmelatı Tarifi

Kayısı Marmelatı Tarifi
Kayısı Marmelatı Tarifi

Kayısı marmelatı tarifi beğeneceğiniz bir tarif. Çocuklar da bu tada bayılıyorlar. Kayısının bol olduğu bu günler tam da kayısı marmelatı yapma zamanları diye düşündük ve sizinle bugün kayısı marmelatı tarifi paylaşmaya karar verdik. Hemen deneyin.

Kayısının taze ya da kuru her çeşidinin vücudumuz, özellikle de sindirim sistemimiz için yararları saymakla bitmez. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek başta kanser olmak üzere kansızlık, hazımsızlık, kabızlık, stres ve yorgunluk gibi birçok hastalıktan korunmada kayısının önemi bilinmektedir.

Bu mucize meyveyi çocuklarına taze ya da kuru olarak yedirmekte zorlanan anneler, kayısı marmelatı yaparak çocuklarınıza çok severek tüketeceklerini göreceğiniz yararlı bir besin hazırlamış olacaksınız.

Kayısı lif açısından zengin ve düşük kalorili, tok tutan bir besin olduğu için pekçok diyet programının ara öğün besin listesinde de yerini almıştır. Bu kayısı marmelatı tarifi diyet için kullanılacaksa şekersiz hazırlamalısınız.

Kayısı Marmelatı Tarifi İçin Malzeme:

  • 1 kg taze kayısı
  • 1 kg toz şeker
  • yarım limon suyu

Kayısı Marmelatı Tarifi Yapılışı:

Önce 1 kg taze kayısıyı güzelce yıkayın. Kayısıların çekirdeklerini çıkarın ve ezerek süzgeçten geçirin. Bu işlemi evinizde varsa mutfak robotu ya da rondoda çabucak yapabilirsiniz.

Püre haline getirdiğiniz kayısıları bir tencereye alın ve ocağa koyup orta ateşte arada dibi tutmaması için karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başlayınca 1 kg toz şekeri karıştırarak kayısıya ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Koyulaşmaya başlayınca yarım limon suyu ekleyin. Koyulaşıp kıvamlı bir hale gelince ocaktan alın. Soğuyunca kavanoza doldurun.

Kayısı Marmelatı Tarifi Afiyet olsun.

Kayısı Marmelatı Tarifi
Kayısı Marmelatı

————–

Kayısı Marmelatı Tarifi İçin Gelen Aramalar

Kayısı Marmelatı, reçel nasıl pişirilir, marmelat tarifleri, yöresel marmelat tarifleri, evde marmelat hazırlamak.

.