Şeftali Reçeli Tarifi

Şeftali Reçeli

Şeftali Reçeli kahvaltılarda çok severek tükettiğimiz bir reçel türü. Özellikle şu günlerde her yerde güzel yarma şeftali bulmak mümkünken, biz de sitemizde Şeftali Reçeli tarifi verelim dedik. İşte Şeftali Reçeli tarifimiz…

Şeftali reçeli nasıl hazırlanır?  Şeftali reçeli yaparken hangi aşamalardan geçilir? En güzel şeftali reçeli nasıl yapılır? gibi sorularınıza cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şeftali Reçeli İçin Malzeme:

  • 1 kilogram yarma şeftali
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1 limonun suyu ya da 1 gram limon tuzu

Şeftali Reçeli Yapılışı:

Bir kilogram orta olgunlukta yarma şeftaliyi güzelce yıkayın.
Derince bir tencerede 5 litre suyu kaynatın.
Önceden yıkadığınız şeftalileri bir tülbente koyun ve kaynar suya sokup, bir dakika kadar bekletip, kaynar sudan çıkarın. Hemen ardından soğuk suya batırıp çıkarın. Böylece şeftalilerin kabukları sizi hiç uğraştırmadan kolayca soyulur. Şeftalilerin kabukları temizlenir ve şeftaliler ikiye ayrılıp, çekirdekleri çıkartılır. Sonra çok ince olmayacak şekilde birkaç dilim haline getirilir.

Çelik bir tencerenin içine bir kat şeftali sıralanıp, üzerine toz şeker serpilir. Tüm şeftali dilimleri bu şekilde bir kat şeftali, bir kat toz şeker olacak şekilde tencereye yerleştirilir. En üste de toz şeker serpilir. Daha sonra tencerenin kapağı kapatılıp, bir kenara kaldırılır ve bir gün bu şekilde bekletilir.

Bir gün süresince şeftali suyunu bırakacağından, şeker bu şeftali suyunda erir. Bu nedenle şeftali reçeli pişirirken tencereye fazladan su eklenmemelidir. Şeftali Reçeli tenceresini orta dereceli ateşe koyarak reçel pişirilir.

Reçel koyulaşınca, limon suyunu ekleyin ve hafifçe karıştırın. 3-5 dakika daha kaynatın ve tencereyi ateşin üzerinden alın.

Reçel tenceresi ateşten indirilince, içindeki reçel ılık iken, kuru ve temiz kavanozlara doldurularak soğumaya bırakılır.

Şeftali Reçeli soğuduktan sonra mutlaka serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Şeftali Reçeli Afiyet olsun.

————–

Şeftali Reçeli Tarifi İçin Gelen Aramalar

reçel tarifi, reçel nasıl yapılır, kahvaltılık, reçel tarifleri, …

.