Turşu Yapımı ve Püf Noktaları

Turşu Yapımı ve Püf Noktaları
Karışık Turşu Yapımı

Turşu yapımı hemen hemen herkesin denediği mutfak etkinliklerinden biri. Onca emekten sonra hüsrana uğramamak için turşu yapımı konusundaki püf noktalarını bilmek gerekiyor.

İşte bu yazıyı turşu yapımı ve püf noktaları için hazırladık. Mutlaka okuyun. İşinize yarayacağını umuyoruz.

Turşu Yapımı ve Dikkat Edilecek Püf Noktaları:

Evde turşu yapımı sırasında, güzel bir turşu yapabilmenin en önemli püf noktası, salamuradaki tuz miktarının çok iyi ayarlanması ve kalın kaya tuzu kullanılmasıdır. Tuz miktarı iyi ayarlanamazsa, turşu ya az tuzlu ya da yenemeyecek kadar tuzlu olur. Tuz miktarı az olursa, turşuda istenmeyen zararlı bakteriler ürer ve turşunun yumuşamasına, erken bozulmasına neden olur.

Sebzeler, turşusu yapılırken;

% 4 – 5 oranında tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzelerin üzerine hazırlanan bu salamura dökülünce, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi sırasında, salamuranın tuz oranı azalır. Bu nedenle, hazırlanacak salamuranın, baslangıçtaki tuz miktarı daha fazla olmalıdır.

Turşu arada bir kontrol edilerek eksilen tuz daha sonra da ilave edilebilir. Turşusu kurulacak sebzenin üzerine salamura döküldügünde, tuzun bir kısmını sebze içine çeker. Birkaç gün sonra da tuz oranı %4’e kadar düşer ama daha aşağı inmez. Bu duruma dikkat edilmelidir.

Salamura hazırlanırken;

% 8 oranında tuzlu su elde etmek için, 1 litre suda 80 gr. tuz eritilir. Eğer bir litreden daha çok salamuraya ihtiyaç duyuluyorsa, suyun her litresi için 80 gr. tuz katılmalıdır. Tuzu tartma imkanı yoksa, o zaman % 8 oranında tuzlu su hazırlarken; suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz eklenerek bu orana ulaşılabilir.

%10 oranında tuzlu su hazırlamak için, 1 litre suda 100 gr. ya da 6 yemek kaşığı silme tuz eritilir.
Turşuya, istenirse, salamuranın % 10’u oranında sirke de ilave edilebilir.

Sebzeleri seçerken;

Evde turşu yapımı için turşusu yapılacak sebzelerin zedelenmemiş, taze, sert ve kabuklarının parlak görünümlü olmasına özen gösterilmelidir. Turşuluk sebzeler ne kadar diri ve taze olursa, turşunun bozulmadan dayanma süresi de o kadar uzun olur. Turşuluk tuz olarak mutlaka iri kaya tuzu kullanılmalıdır. Turşu sofralık rafine tuz kullanılarak yapılırsa, rafine tuz turşuyu kısa zamanda yumuşatarak eritir.

Evde Turşu, ekşimesi için, 18 – 20°C sıcaklıkta 4 – 6 hafta kadar bekletilir. Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin ve kuytu bir yere alınarak bekletilmelidir. Turşunun üzerinde kalın bir zar halinde beyaz maya tabakası oluşursa, bunun temizlenmesi gerekir. Yoksa turşunun tadı bozulur.

turşu yapımı

turşu yapımı Afiyet olsun.

————–

Turşu Yapımı ve Püf Noktaları İçin Gelen Aramalar

Kolay turşu yapımı, turşu çeşitleri, turşu kurmak, Turşu Yapımı, turşu yapımının püf noktaları, turşu yapmak

.