Sandviç Ekmeği

Sandviç Ekmeği Nasıl Yapılır?
Sandviç Ekmeği

Sandviç ekmeği nasıl yapılır? Özellikle çocukların çok sevdiği nefis sandviçler yapmak için sandviç ekmeği yapılışı da en az malzemesi kadar önemlidir.

Sandviç yaparken içine ne kadar lezzetli ve çeşitli malzeme koyarsanız koyun, eğer ekmeğiniz sert, dağılan ya da lastik gibi kopmayan bir ekmekse yemek pek keyifli olmaz. Bu nedenle sandviç ekmeğinin nasıl olduğuna dikkat etmek gerekir.

Yumuşacık, puf puf sandviç ekmeği yapmak çok kolay. Nasıl mı? İşte tarifi…

Sandviç Ekmeği İçin Malzeme:

  • 2 tane yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 su bardağı özlü un
  • 1 paket yaş maya veya 1,5 çay kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı

Sandviç Ekmeği Nasıl Yapılır?

Sandviç ekmeği hazırlamak için öncelikle 1 su bardağı un, hamur yoğurma kabının içine konur. Unun ortası açılarak bu çukurluğa 1 su bardağı süt ile maya koyulur ve hafifçe elle karıştırılarak mayanın erimesi sağlanır. Daha sonra bu mayalı süte un yavaş yavaş yedirilerek yumuşak bir hamur elde edilir.

Geriye kalan 1 su bardağı un da üzerine dökülerek, mayalanmaya bırakılır. Un yığını yer yer çatladığı zaman, hamur maya ortasında kalacak şekilde tekrar daire şeklinde açılır. Bu daire şeklinde açılan hamurun üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı tuz serpilir. Sonra 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı kadar tereyağı hamurun ortasında ezilir ve kalan 1 su bardağı sütte bu karışıma eklenerek hepsi birden güzelce yoğurulur.

Bu yoğurma işleminden sonra orta yumuşaklıkta bir hamur elde edilir. Hamur yoğurma kabının içinde ya da hamur tahtasına alınarak, ılık bir yerde, mayalanmaya bırakılır.

Hamurun yaz mevsiminde mayalanma süresi daha kısa olduğu için yarım saatte sandviç ekmeği hamurunuz hazır olur. Kış mevsiminde sandviç ekmeği hamurunun mayalanması için en azından 2 saat beklemeniz gerekir.

Mayalanan sandviç ekmeği hamurunun kabarıklığını gidermek için un ilâve edilmeden biraz yoğurulması yeterlidir. Hamurdan istenilen büyüklükte parçalar koparılıp, hamur açma tahtası üzerinde uçlarına doğru inceltilir, yuvarlanarak sandviç şekli verilir.

Bu sandviç ekmeği hamuruna yuvarlak şekil vererek hamburger ekmeği de hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan bu sandviç ekmeği hamurları hafif yağlanmış fırın tepsisine ikişer parmak aralıkla yerleştirilir. Fırına vermeden önce bir süre de tepsi içinde mayalanması için bekletilirse sandviç ekmeği daha puf puf yumuşacık olacaktır.

Tepside mayalanma süresi dolunca üzerlerine yumurta sarısı sürülür, önceden ısıtılmış orta ısıdaki fırında üstleri pembeleşinceye kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirilir.

Soğuduğu zaman, her bir sandviç ekmeği birer yanlarından boylamasına bıçakla yarılarak açılır, aralarına tereyağı sürülür ve isteğe göre kaşar peyniri, havyar, salam ve diğer yiyeceklerden bir ya da bir kaç tanesi, uygun şekilde, aralarına yerleştirilir. Sandviç ekmeği erken hazırlanmışsa bayatlamaması için kapaklı bir kap içinde tutulmalıdır.

Sandviç Ekmeği Afiyet olsun.

Sandviç Ekmeği
Sandviç Ekmeği

————–

Sandviç Ekmeği İçin Gelen Aramalar

Sandviç, sandviç çeşitleri, Sandviç Ekmeği, Sandviç Ekmeği nasıl yapılır, sandviç yapılışı…

.