■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Aşure Tarifi – Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır?

Yazının Tam Başlığı: Aşure Tarifi – Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır?
Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır?

2019 yılının Aşure Günü ne zaman, hangi gün diye bakınca, çok yaklaştığını görüp, güzel bir aşure tarifi vermenin iyi olacağını düşündüm. Bu yıl Aşure Günü, Muharrem ayının 10. günü olan 9 Eylül Pazartesi günü kutlanacak. Demek ki zevkle güzel bir aşure yapmak ve dağıtmak için yirmi gün kadar zamanımız var. Bu aşure tarifi tam size göre. Haydi başlayalım.

Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır? – Aşure Tarifi

Muharrem ayı, bereketli olduğuna inanılan bir aydır. Muharrem ayının onuncu günü, hepimizin bildiği Aşure Günü’dür. Bereket ayında bu bereketi diğer insanlarla paylaşmak isteyenler kazanlar dolusu aşure yapıp çevrelerine dağıtırlar. Aşure Günü’nde aşure yapıp dağıtmak, zorunlu olmamakla birlikte, güzel bir âdettir.

Güzel bir aşure yapmak için, aşağıdaki aşure tarifi yararlı olacaktır. Önce tatlımızın malzemelerini sayacak olursak:

Aşure Tarifi için Gereken Malzeme:

Bu aşure tarifi için bir kilogram aşurelik buğday; birer bardak nohut, kuru fasulye, kuru incir, kuru kayısı, ayıklanmış nar tanesi; yarım bardak fındık içi veya yer fıstığı; yarım bardak kuru çekirdeksiz üzüm; iki bardak süt; 2 – 3 tane karanfil; yarım çay kaşığı tuz; bir kg toz şeker (isteğe göre 5 – 6 bardak); bir tane elma; bir tane portakal; bir kaşık bulgur; bir kaşık pirinç; istenildiği kadar ceviz içi veya hindistan cevizi; tarçın.

Aşure pişirmek, aşamalar halinde bir dizi kaynatma işlemi gerektirir. Malzemelerimiz hazırsa, şimdi de bu işlemleri sırasıyla gözden geçirelim.

Aşure Tarifi:

1) Önce, bir akşam önceden yapmanız gereken işlemi anlatalım: Bir kg aşurelik buğday geniş bir tencereye konup iyice yıkanır. Suyu süzüldükten sonra, buğdayın üstünü yaklaşık dört parmak aşacak kadar su eklenir. Tencere ocağa konup, içindeki su kaynayıncaya kadar beklenir; kaynamaya başlayınca ocak söndürülür. Tencerenin kapağı kapalı olarak, ertesi sabaha kadar dinlendirilir. Ayrı bir tencereye kuru fasulyeler ve nohutlar konur. Üzerine yine 3 – 4 parmak aşacak kadar su doldurulup, bu da sabaha kadar bekletilir.

2) Ertesi sabah, suda kabarmış olan nohutlar ve fasulyeler iyice haşlanır ve buğdayın üzerine dökülür. Bulgur ve pirinç de buna eklenir, üstüne iki litre kadar su doldurulup, karıştırarak, önce yarım saat kaynatılır.

3) Daha sonra, hazırladığımız kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, elma ve portakal, güzelce yıkanıp, kabukları soyulmadan küçük parçalar şeklinde doğranır. Fındık içi (veya yer fıstığı) ile karanfiller de buna eklenerek, bu karışım da buğday tenceresine dökülür ve 15 – 20 dakika da bu şekilde karıştırılarak kaynatılır.

4) Artık karışım katılaşmaya başlamış olmalıdır. Katılaşma başlayınca, toz şeker eklenerek, 15 – 20 dakika daha kaynatılır.

5) Bu aşamada yarım çay kaşığı tuz ve iki bardak süt de eklenip, beş dakika daha kaynatılır. Artık kıvamını bulmuş olan aşure, sıcak olarak kâselere, tabaklara dökülür.

6) Normal oda sıcaklığında yirmi dakika kadar bekletildikten sonra, aşure kâselerinin üzerine tarçın, hindistan cevizi, ceviz içi ve nar taneleri eklenir.

Aşure Tarifi Afiyet olsun.

Aşure Günü Aşure Tarifi

Aşure

————–

Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır İçin Gelen Aramalar

Aşure ne zaman yapılır, aşure, aşure günü, aşure tarifi, aşure nasıl yapılır

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, aşure ayında hangi saate alışveriş yapılır, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Aşure Tarifi – Aşure Günü Aşure Nasıl Yapılır? - -


sitemap -- sitemap

banner