Zerde Tarifi

Zerde Tarifi
Zerde Tarifi

Zerde tarifi paylaştık. Çünkü Ramazan’da iftar sofralarında en çok aranan ve yapılan tatlılardandır zerde. Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen, sofralarımızdaki özel yerini hep korumuş olan bir tatlıdır zerde….

Şimdi sizi çok meraklandırmadan en kolay zerde tarifi için malzeme listesini vererek tarifimize başlayalım.

Zerde Tarifi İçin Malzeme:

(4-6 kişilik)

  • 1 çay bardağı kırıksız, iyi cins Pirinç
  • 2 su bardağı Toz Şeker
  • 1 yemek kaşığı Nişasta
  • 5 su bardağı Su
  • 1 tutam Safran (çay kaşığının ucunda)
  • 1 tutam Zerdeçal

Süslemek için :

Toz Tarçın, Fındık, Kuş Üzümü, Dolmalık Fıstık, Nar Taneleri, kabukları soyulmuş Badem ya da küner vb.

Zerde Tarifi:

5 su bardağı soğuk suyun içine 1 çay bardağı yıkanmış pirinç eklenir ve pirinçler yumuşayıncaya kadar haşlanır. Sonra 2 su bardağı toz Şeker katılıp, kaynatmaya devam edilir. Önceden çok az suda ıslatılarak eritilmiş 1 tutam safran ve 1 tutam zerdeçal de kaynayan karışımın içine dökülür ve kaynatmaya devam edilir. 1 çay bardağı suda karıştırılarak ezilmiş nişasta da kaynamakta olan karışıma hızlı hızlı karıştırılarak ilave edilir ve kaynatmaya devam edilir. Nişasta koyulaşıp, tatlı kıvamlı bir hal alınca ocaktan indirilir. Bu anlatımdan süre uzun gibi görülüyorsa da aslında bu zerde tarifi toplamda bir saatte hazırlanabilir. Pişmesi tamamlanan zerde, tencerede bekletmeden, daha sıcakken servis kaselerine alınır. Üzerine süslemek için önerdiğimiz ürünlerden herhangi biri ya da birkaçı, o da olmazsa sizin arzu ettiğiniz, evinizde bulunan başka ürünler serpiştirilerek süslenir.

Uyarı:

Zerdenin kıvamının iyi ayarlanması, ne çok sıvı akışkan ne de fazla koyu kıvamda katı olmaması gerekir. Burada suyunu ve nişastasının ayarını iyi tutturmak önemlidir. Safranın da tatlımızın tadını değiştirmemesi, sadece renk vermesi için fazla kullanılmaması önerilir. Arzu ederseniz servis sırasında kaselerin üzerine gülsuyu da damlatabilirsiniz.

Zerde Tarifi Afiyet olsun.

————–

Zerde Tarifi İçin Gelen Aramalar

Zerde Tarifi, zerde nasıl pişirilir, tatlı tarifleri, Oktay Usta zerde tarifi, ramazan tatlıları, evde kolay zerde yapmak…

.